Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

BAŞKAN YÜCEL, NABIZ’DA BELEDİYENİN HİZMET VE PROJELERİNİ ANLATTI

13.10.2017 14:53:00Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, usta gazeteci Ülkü Arslan’ın hazırlayıp sunduğu, ATV’de yayınlanan NABIZ programına konuk oldu. 10. yılını kutlayan NABIZ programında Başkan Yücel, göreve geldiği 3.5 yıllık süreçteki yatırım ve hizmetlerini ATV ekranlarından vatandaşlarla paylaştı. 12 Ekim akşamı yayınlanan ve 2. 5 saat süren programda Belediye Başkanı Yücel, şu konu başlıklarına değindi:
TELEFERİĞİN HAYATA GEÇMESİYLE EFSANE DİRİLDİ
“Herkes Alanya Kalesi’ni iç kaleden ibaret sanıyordu. Alanya’nın 37 yıllık hayali teleferiğin açılmasıyla birlikte, kaledeki yaşayan efsane tekrar dirildi. Selçuklu Sultanı Keykubat’ın sarayı, Ehmedek Çarşısı, Süleymaniye Cami, Bedesten Çarşısı, Sarnıçlar, tarihi Alanya Evleri, İç Kale ve daha nice tarihi değerlerimiz kaleyi gezmek isteyen insanların hizmetine sunuldu.
Teleferiğin Alanya’nın bir markası bir sembolü olacağına inanıyorum. İnsanlar teleferik sayesinde Damlataş ve Kalenin essiz manzarasını görme imkanı buluyorlar”.

OCAKTAN İTİBAREN YENİ KARARLAR ALACAĞIZ
“ Kalenin UNESCO adayı olmasından dolayı almamız gereken tedbirler var. Büyük tur otobüslerinin kaleye çıkışının yasaklanmasıyla ilgili. Ocaktan itibaren yeni kararlar alacağız. UNESCO’ya dahil olabilmemiz için bu kararları olmamız gerekiyor. Bir tur otobüsünün kaleye çıkması 1.5 saat, bazen çıkıp inemiyor bile. Kısa vadede bu konuda karar alıp gerçekleştireceğiz”.

TARTIŞILACAK BİR RAKAM DEĞİL
“Alanya’nın bir değeri var, Alanya’da yaşamanın bir bedeli var. Diğer teleferiklerin fiyatı araştırıldığı zaman ücret yüksek değil. Kişi başı alınan ücretin de 1 Lirası ALTAV’a, 1 Lirası da Alanyasporumuza hibe ediliyor. Alanyaspor Süper Ligde. Herkese nasip olmaz; desteklenmesi gerekiyor. Alanya’nın tanıtımını yürüten ALTAV yılda 28 fuara katılıyor. Hem ALTAV’a hem de Alanyaspor’a mali anlamda kalıcı çözümler üretmek için çalışacağız. Teleferiğin şehir ekonomisini canlandıracağını düşünüyorum.”

NİYE ÖNCE KIRSALA HİZMET YAPTIK?
“İlk başlardaki kırsala ciddi hizmetler yapılıyor, merkeze yapılmıyor anlayışı tamamen yıkıldı. Merkezde de çok büyük yatırımlarımız var. Niye önceliğimiz kırsala hizmetti çünkü kırsalda durumu çok kötü olan, yolu – sokağı olmayan mahallelerimiz vardı. Oralar öncelikli yerlerimizdi. Ben seçimden öncede bu yerlerin hepsini gezdim, biliyordum”.

YERİNDE VE ZAMANINDA YAPILAN HİZMET HİZMETTİR
“Şehir merkezinde ne varsa kırsala da aynı hizmeti yapmaya çalıştık. Yerinde ve zamanında yapılan hizmet hizmettir. Alanya diğer ilçelerden farklı. Merkezdeki insanların yüz de 50’sinin hem yaylada hem mahallelerde evleri var. Bu insanlar merkezdeki aynı konforu yaylalarda da istiyor. Biz bu dengeyi korumak zorundayız”.

DAHA ÖNCE 473 BİN M2 OLAN SOSYAL YAŞAM ALANINI 3 KATINA ÇIKARDIK
“Tavşandamı Devlet Bahçeli Sosyal Yaşam Alan, 50 bin m2 alana kurulu. Yine Alanya’nın en büyük yatırımlarından biri. İnsanların çocuklarıyla aileleriyle vakit geçirebileceği sosyal yaşam alanlarına ihtiyaç var. Daha önce 473 bin m2 kare olan sosyal alanı 2014’ten beri 1 milyon 100 bin m2’ nin üzerine çıkardık. Neredeyse 3 katını geçti. Her Mahalleye Bir Park Projemizle 68 kırsal mahallenin 52’sini çocuk oyun alanları ve parklarla buluşturduk.”


ŞEHRİN TANITIMI İÇİN MEVCUT ETKİNLİKLERİN ÇITASINI YÜKSELTTİK, YENİ ORGANİZASONLAR EKLEDİK
“Turizm ve Sanat Festivali’ne Yörük Göçü’nü de ekleyerek, uluslararası düzeyde büyüttük. Alanya halkı hiç olmazsa 3 gün bir nefes alıyor. Caz Günleri, benim büyük keyif aldığım organizasyonlarımızdan biri. Seyirci kitlesi, sanatçıların profesyonelliği ortama başka bir hava katıyor. 4 günlük bu etkinliği izlemek için başka şehirlerden gelip bizim şehrimizde kalan insanlar var. Tarihi Bedesten çarşısında yaptığım defileye Türkiye’nin ünlü işadamları, modacıları ve mankenleri katıldı. Alanya’nın marka değerini arttıracak bir organizasyondu. Biz hep hedef yükseltmenin peşindeyiz. Defileye katılan konuklar Alanya’ya hayran kaldılar; defile sonrasında hepsinden teşekkür mektupları aldık.”

78 BİN BAŞVURNUN 77 BİN 900’ÜNE CEVAP VERİLDİ
“2015’te hizmet giren Çözüm Masası 78 binin üzerinde sorun ve öneri aldı. Bunların 77 bin 900’üne cevap verildi. Çözüm Masası Belediyenin günlük işlerini hafifletiyor. Vatandaşa cevap veriyor, yönlendiriyor, ilgili kurumlarla irtibatını sağlıyor. Bizim ve yönetimimizin yükünü hafifletiyor.”

YENİ PRESTİJ CADDELERİ YOLDA
“Alaiye Caddesi ile başladığımız prestij caddelerinin sayısını artıyoruz. Alaiye’nin ardından Kestel İsa Küçülmez, Mahmutlar Atatürk Caddesi ile devam ettik. Kestel’den bisiklete binen bir vatandaş Kargıcak’a kadar kesintisiz gidebiliyor. Yeni prestij caddesi çalışmamızı da Kemal Reisoğlu Caddesi’nde başlatıp Adliye Binasına kadar devam ettireceğiz.”

KENT MEYDANINA ACİLEN İHTİYACIMIZ VAR
“Hep söylerim, şehirler meydanlarıyla anılır. Burası bir turizm şehri. Bizim acilen belediye binasını kaldırarak Begonville Kızılkule arasındaki alan için planladığımız kent meydanı projesini hayata geçirmemiz gerekiyor.2018 yılında ihaleye çıkarıp aynı yıl içinde inşaatına başlayacağız”.

DÖRT DÖRTLÜK YENİ BİR BELEDİYE BİNAMIZ OLACAK
“Yetersizlikten dolayı mevcut belediye binasının koridorlarını bile ofis yaptık. Acilen yeni binaya ihtiyacımız var. Birinci önceliğimiz kent meydanı, ardından yeni belediye binası. Oba Mahallesi Eğri Köprü yanına yapılacak yeni belediye binasının inşaatına başladık. 1 ay içinde zeminde otopark olarak kullanacağımız katın üzerine çıkacağız. Ardından kısa sürede karkasına geçilecek. Dört dörtlük bir bina olacak.”

GES’TE ÜRETİME GEÇTİK
“Toslak’ta 94 dönüm arazi üzerine kurduğumuz güneş enerji santralinde (GES) yenilenebilir enerji üretimine başladık. 3 aydır üretimimiz devam ediyor. Alanya Belediyesi, CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye 11 Temmuz-31 Ağustos 2017 tarihleri arasında, 51 günde 763.072 KWH elektrik enerjisi satarak, karşılığında 356.086,00 TL gelir elde ettik. Artık elektrik üretip satıyoruz ve para kazanıyoruz.”

16 BİN M2’LİK BİTKİ ÜRETİM TESİSİMİZ VAR
“Üretken belediyecilik anlayışıyla hareket eden belediyemizin 16 bin m2’lik bir bitki üretim tesisi var. Bunun yarısı açık alan, yarısı kapalı alan yani sera. Parklarımızda, refüjlerimizde kullandığımız bitkileri kendimiz yetiştirerek belediyemizi kar’a geçirdik”

ASFSALT MALİYETLERİNİ DÜŞÜRDÜK
“Çıplaklı Mahallesi’nde 6 milyon TL. maliyetle kurduğumuz maden kalker ocağı sayesinde asfalt maliyetlerimizi düşürdük. Tesis 1.5 yılda kendini karşıladı, 1.5 yıl sonrada tamamen kar’a geçeceğiz. Bu tesiste saatte 300-400 ton asfalt hammaddesi üretiyoruz.”

ESKİSİNİN 4 KATI DAHA FAZLA ASFALT ÜRETİYORUZ
“Toslak Mahallesi’ndeki asfalt şantiyesinde saatte 50-55 ton asfalt üretirken Oba’ya kurduğumuz yeni Asfalt Plentiyle saatte 178 ton üretmeye başladık. Üretimiz 4 kat arttı. Yeni tesislerle Avrupa standartlarında en kaliteli en hızlı asfaltı yapıyoruz”.

CUMA PAZARINA YENİ RROJE
“Cuma pazarında 26 yıldır devam eden bir hukuk mücadelesi vardı. Geçen yıl sonuçlandı. Bundan sonra o bölgeyi düğün salonuyla birleştirip güzel bir kompleks yapmayı planlıyoruz. 2 kat aşağı inip otopark yapacağız, üstüne de düğün salonuyla birlikte pazaryeri. Yılbaşına kadar orayla ilgili projeyi vatandaşlarımızla paylaşacağız”.

3 YIL İÇİNDE SANAYİ ÇARŞISI KESTEL’E TAŞINACAK
“Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Cumhuriyet Mahallesi’ndeki sanayi çarşısını Kestel’e kurduğumuz çarşıya taşıyacağız. Bu bölge ile ilgili hazırladığımız kentsel dönüşüm projemizi Şehircilik Bakanlığı’na sunacağız. 3 yıl içinde bu bölgeyi Kestel’de oluşturulan 500 dönümlük sanayi çarşısı alanına taşıyacağız. Üniversitenin olduğu bölgede yeni bir sanayi sitesi oluşturacağız”.

“ALANYA PEYZAJ VE TEMİZLİKTE ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR”
Alara’dan çıkıp Demirtaş’a kadar olan yolun refüjlerine ve çevresine baktığımızda Alanya’nın peyzaj ve temizlikte altın çağını yaşadığını görürsünüz. 1 milyondan fazla bitkiyi toprakla buluşturduğumuza dikkat çektiğimiz zaman bunu daha iyi anlıyoruz.”

ENGELSİZ KENT UYGULAMALARIMIZ BAŞKA ŞEHİRLERE ÖRNEK OLUYOR
“Belediye olarak bir Engelsiz Kent Yönetmeliği hazırladık. Sokaklarımız, binalarımız bu yöneltmeliğe göre yapılıyor. Engelli bir vatandaşımız şarjlı engelli sandalyesi ile Alanya’nın doğusundan batısına hiç kimseye ihtiyaç duymadan gidebiliyor. Engelsiz Kent Merkezimiz, Engelsiz Spor Salonumuz var. Evde bakım, evde sağlık taraması, temizlik hizmetlerimizle herkese, her kesime ulaşmaya çalışıyoruz.”

114 OKULUN TÜM İHTİYAÇLARINI KARŞILADIK
“Eğitimle ilgili yatırımlarımız devam etti. 3 milyon 500 bin TL harcayarak 114 okulumuzun çevre düzenlemesi, spor alanı, tadilat gibi tüm ihtiyaçlarını karşıladık. 2 okul yaptırıyoruz, camiler yaptırıyoruz. 68 kırsal mahalledeki kız çocuklarımızın okuması için yaptırdığımız Oba Kız Yurdumuz doldu. Her okulun talebine cevap vermeye çalışıyoruz.”

KÜLTÜR VE GENÇLİK MERKEZİMİZİN TEMELİNİ BU DÖNEMDE ATACAĞIZ
“Otogar tarafındaki eski şantiye binasının olduğu alana planladığımız Kültür ve Gençlik Merkezi’nin temelini bu dönemde atacağız. En güzel gençlik merkezi olacak. Buna şehrimizin ihtiyacı var. 40-50 milyonluk bir yatırım yapacağız”.

BELEDİYE TİYATROMUZ YERELDE İLK 5’İN İÇİNDE
“Alanya Belediye Tiyatrosu yerel yönetimlerde ilk başarılı 5 tiyatronun içinde. Geçen yıl sergiledikleri oyunları 28 bin seyirci izledi. Artık Adana, Eskişehir, Ankara gibi büyükşehirlere turneye çıkan bir tiyatromuz var. Bu sezonda da Çanakkale, Ege turnelerimiz olacak”.

KALEYE YEMEK MÜZESİ KURULACAK
“Geçtiğimiz aylarda İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde Alanya’nın yemek kültünü tanıtan bir organizasyona katıldık. 5 bin ziyaretçiye Alanya yemeklerini tattırdık, tanıttık. Yemek kültürümüzü korumak ve Alanya mutfağını yaşatmak için Alanya Kalesi’nde eski bir Alanya evini restore ederek Yemek Müzesi olarak düzenleyeceğiz”.

İTALYA, YUNANİSTAN VE FİNLANDİYA’LI HEYETLER HAYVAN BARINAĞIMIZA TAM NOT VERDİ
“Demirtaş’ta sokak hayvanları için kurduğumuz Modern Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni gezen İtalyan, Yunan ve Finli heyetler barınağımızı beğenerek, kendi ülkelerinde bile bu kadar kapsamlı bir barınağın olmadığını söylediler.

KÜTÜRÜP MAHALLESİ YENİ İMAR PLANIYLA AVANTAJLI DURUMA GEÇTİ
“Kütürüp bölgesinin 5 binlik planları daha önce onaylanmıştı. Binlik planlarını da Kasım Meclisimizde onaylayacağız. Ardından da 18. madde uygulamasına başlayacağız. Kütürüp bölgesi bu planlardan dolayı çok şey kaybetmiş gibi yansıtıldı ama kaybetmedi. Hatta çok avantajlı duruma geçti. Hem sosyal alanları arttı, hem de iyi bir planlama çıktı.”

AYAĞI YERE BASAN BİR BELEDİYEYİZ
“Alanya Belediyesi, ayağı yere basan, dışarıdan mali destek almayan, aldığı ödüllerle kurumsallığını ispatlamış , en güçlü belediyelerden biridir. Hiçbir işimizi laf olsun diye yapmıyoruz, güçlü bir ekibimiz var, tecrübeli bir ekibimiz var. Ne yapıyorsak halkın bize verdiği güvenden dolayı yapıyoruz. Alanya halkı arkamızda. Biz insanların güvenini boşa çıkarmıyoruz diye düşünüyorum.”