Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

ALANYA BELEDİYESİ, ÇAM AĞAÇLARINI ZARARLILARDAN KORUMAK İÇİN BİYOLOJİK MÜCADELE BAŞLATTI

16.10.2017 13:22:00Alanya Belediyesi ormanlık alanda “çam kese tırtıllarının” yayılışını kontrol altına almak ve gerekli önlemleri almak amacıyla, biyolojik mücadele başlattı.

Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalarla, çam ağaçlarının uç dallarında kozalar içinde büyüyen ve bulunduğu ağaçların kurumasına neden olan çam kese tırtıllarının ormanlık alanın her tarafına yayılma eğilimine karşı mücadele başlatıldı.

PALMİYELERDE İLAÇLANIYOR

Orman ekosistemine zarar verdiği için kimyasal ilaçlamaya son veren Alanya Belediyesi, Kale ve Ulaş civarında tespit edilen çam kese böceğine karşı biyolojik mücadelesini aralıksız sürdürüyor. Ayrıca Akdeniz Bölgesi’nde de hızla yayılma gösteren kırmızı palmiye böceğinin etkilerini yok etmek amacıyla hurma ağaçlarını da ilaçlamaya başlandı. Kırmızı palmiye böceğinin ağacın yaşamsal faaliyetlerini sona erdirdiğini ve çok kısa sürede yayıldığı mücadele edilmezse çok hızlı zararlının yayıldığı tespit edilmiştir.

“GELİŞMİŞ ÜLKELERDE KULLANILAN MÜCADELE YÖNTEMLERİNİ KULLANIYORUZ”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “ Yaptığımız ilaçlamanın çam ağaçlarının en büyük zararlısı olan Çam kese böceği ile etkin bir mücadele yöntemi olduğunu biliyor ve başarılı olacağına inanıyoruz. Yangınlara nazaran ormanlara 5 kat daha fazla zarar veriyor. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde kullanılan mücadele yöntemlerini Alanya’da da uyguluyoruz" dedi.