Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

14.ULUSLARARASI TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU BAŞLADI

01.11.2017 13:09:0014. Uluslararası Alanya Taş Heykel Sempozyumu Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in mermer bloğa attığı ilk çekiç darbesi ile başladı. Bu yıl çocuk temalı sanat eserlerinin parkları ve meydanları süsleyeceğini belirten Başkan Yücel, sempozyum ile Alanya’ya nitelikli sanat yapılarını kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Alanya Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği 14. Uluslararası Alanya Taş Heykel Sempozyumu Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in mermer bloğa attığı ilk çekiç darbesi ile başladı. 30 Kasım’a kadar sürecek 14. Uluslararası Alanya Taş Heykel Sempozyumu’na bu yıl  6 ülkeden 10 heykeltıraş katıldı. Bir aylık sempozyum süresinde usta sanatçılar, dev mermer blokları yontarak, çocuklara hitap eden sokak heykelleri yapacak. Mermer bloğa attığı ilk yontukla 14. Uluslararası Alanya Taş Heykel Sempozyumunun startını veren Başkan Yücel, “ Bir ay boyunca heykeltıraşlarımız tarafından şekillendirilen taşlar sat eserleri olarak meydanlarımızı ve parklarımızı süsleyecek. Çocuk temasının işlendiği sempozyumda amacımız Alanya’ya nitelikli sanat yapılarını kazandırmak. Tüm sanatçılarımıza başarılar dileyerek emek veren herekse teşekkür ediyorum.”

Yapılan eserler ise, 30 Kasım’da belediye arkasında düzenlenecek sempozyum kapanış programında sergilenecek.

14. Sempozyumda heykel yapacak sanatçılar şu isimlerden oluşuyor:

ValentsinBorzdy (Belarus),Timuçin Çakaloz (Türkiye),Evrim Çamoğlu (Türkiye),ZhifengLan (Çin Halk Cumhuriyeti),AlessioRanaldi (İtalya),MikhailSobolev (Rusya), Hakan Şengönül (Türkiye),VasylTatarsky (Ukrayna),Ferit Yazıcı (Türkiye), Yıldız Güner (Türkiye)  Yedek sanatçılar ise; HaykTokmajyan (Ermenistan),LeonidKozlov (Ukrayna)