Whatsapp
Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

MÜFTÜ TOPAL, YENİ ALANYALILARI “İYİLİK SOFRASI”NDA BULUŞTURDU

24.06.2016 22:14:00Alanya’da yaşayan yerleşik yabancılar, Alanya Müftüsü Mustafa Topal’ın düzenlediği “İyilik Sofrası”nda buluştu. Farklı inanış, farklı dinlere mensup insanlar arasında iyilik köprüsü kurmak için Alanya Müftüsü Mustafa Topal, yerleşik yabancıları (Yeni Alanyalılar) 4. kez düzenlediği “İyilik Sofrası”nda bir araya getirdi.
Yaklaşık 500 gayrimüslimin davet edildiği iftar yemeğine, Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula, Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karoğlu, Yabancılar Meclisi Üyeleri, organizasyona destek veren STK temsilcileri, Hür-Türk, Alman, Rus, Danimarka, Litvanya, Polonya, Fin Derneklerinin üyeleri, Alman, Rus, Hollanda ve Norveç Kilisesi papazları, fahri konsoloslar ve şehirde yaşayan çok sayıda yabancı katıldı.

İftar sonrası Alanya’da görevli Rus, Hollanda, Norveç ve Alman papazlarla ortak bir hoşgörü bildirisi okuyan Alanya Müftüsü Mustafa Topal, şunları kaydetti:
“Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl organize edilen geleneksel iftar programını bu yıl da devam ettiriyoruz. Din, dil, ırk farkı gözetmeksizin şehrimizde yaşayan Yeni Alanyalı konuklarımızı iftar sofrasında buluşturduk. Onlara İngilizce, Rusça, Norveççe ve Almanca kültürümüz ve İslam’ın hoşgörüsünden örnekler anlattık.”

Müftü Topal, “Bugün Alanya’da Müslümanlar olarak bizi yaratan Allah’ımızın verdiği rızıklarla orucumuzu açtık. Soframızı diğer dinlerden olan komşularımızla paylaştık. Hepimizi yaratan yaratıcının verdiği rızıklar etrafında bir araya geldik. Hepinize teşekkür ederim” dedi.
Topal, İyilik Sofrası’nın kurulmasına destek veren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e ve yemek organizasyonunu gerçekleştiren ALTİD Başkanı Burhan Sili’ye teşekkür ederek konuklarını uğurladı.