Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

ALANYA BELEDİYESİ’NDEN SAHİPSİZ HAYVANLARA DÖRT DÖRTLÜK HİZMET

27.03.2017 10:42:00Alanya’da Türkiye’nin en kapsamlı Hayvan Barınağını hizmete açan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Hayvan dostu belediyeyiz. 500 hayvan kapasiteli yeni barınağımız, Mobil Kısırlaştırma Aracımız, şehrin çeşitli bölgelerinde bulunan kedi evlerimiz ve besleme ünitelerimizle can dostlarımıza dört dörtlük bir hizmet veriyoruz.” dedi.

ALANYA BELEDİYESİ’NDEN SAHİPSİZ HAYVANLARA DÖRT DÖRTLÜK HİZMET

Alanya’da Türkiye’nin en kapsamlı Hayvan Barınağını hizmete açan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Hayvan dostu belediyeyiz. 500 hayvan kapasiteli yeni barınağımız, Mobil Kısırlaştırma Aracımız, şehrin çeşitli bölgelerinde bulunan kedi evlerimiz ve besleme ünitelerimizle can dostlarımıza dört dörtlük bir hizmet veriyoruz.” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SAHİPSİZ HAYVAN BARINAĞI  HİZMETE GİRDİ

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Demirtaş Mahallesi’nde 24 dönümlük arazi üzerine kurulan Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı Sahipsiz Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni hizmete açtı. Kısa süre önce hizmete giren barınak, Türkiye’nin en kapsamlı hayvan barınakları arasındaki yerini aldı. Barınak, bünyesindeki birçok modern üniteleriyle hayvanseverlerden tam not aldı. Başkan Yücel de, hayvan barınağının Türkiye’ye örnek olacak niteliklere sahip olduğunu söyledi.

500 HAYVAN KAPASİTELİ

Demirtaş Sahipsiz Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi, hayvan refahını sağlayacak modern tesisleri bünyesinde barındırıyor. Kedi ünitesi, 2 adet köpek bakım evi, hayvan bakım ünitesi ve klinik ünitesi olmak üzere 5 binadan oluşan merkezde ayrıca karantina bölümü, hasta bakım bölümü, yavrulu anne bölümü, hayvan müşahede bölümü, muayene odası, ameliyat odası,  gıda ve soğuk hava depoları bulunuyor.

YABANİ HAYVANLARA DA HİZMET VERİLİYOR

2016 yılının son aylarında hizmet vermeye başlayan barınakta, Doğa Koruma Müdürlüğü ile yapılan protokol gereği, yabani hayvanların da bakım, tedavi ve korumaları yapılıyor. Şimdiye kadar 1 yaban keçisi, 1 kartal, 1 kızıl şahin, 2 bayağı şahin, 4 keklik, 1 pelikan, çok sayıda güvercin ve ebabil kuşu Alanya Belediyesi veteriner hekimleri tarafından tedavi edilerek, doğaya kazandırıldı.

HAYVAN MEZARLIĞI VAR

Demirtaş Hayvan Barınağı içinde evcil hayvan mezarlığı da yer alıyor. Türkiye’de tek evcil hayvan mezarlığı hizmeti veren belediyenin Alanya Belediyesi olduğunu kaydeden Başkan Yücel, “Barınağımız sayesinde sokak hayvanları aç kalmıyor, her türlü tedavileri yapılıyor. Yaban hayvanlarının da bakımını yapıyoruz.” dedi.

CAN DOSTLAR YURTİÇİ VE YURTDIŞINDAN YENİ YUVAYA KAVUŞTURULUYOR

Alanya Belediyesi Demirtaş Hayvan Barınağı’nda güvenli ve sağlıklı bir şekilde barınan sokak hayvanları kendilerine sıcak bir yuva sağlayacak yeni sahiplerine kavuşturuluyor. Alanya Sahipsiz Hayvan Barınağı’nda 2015’de 71, 2016’da 74 ve  2017 yılı ilk çeyreğinde de 19 adet köpeğin sahiplendirmesi yapıldı. Ayrıca 2015'de 27, 2016’da 18 ve sadece 2017 yılının ilk aylarında da 6 sokak köpeği sahiplendirilerek yurt dışına gönderildi. 

HAYVAN REFAHI İÇİN MOBİL KISIRLAŞTIRMA ÜNİTESİ MAHALLE MAHALLE GEZİYOR

Alanya Belediyesi Veteriner Hekimleri,  2015’te faaliyete giren Türkiye’nin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan ruhsatlı tek Mobil Kısırlaştırma Ünitesi ile sokak hayvanlarının rehabilitasyonu ve kısırlaştırılması için mahalle mahalle dolaşıyor. Hizmeti sokak hayvanlarının ve hayvanseverlerin ayağına götüren Mobil Kısırlaştırma Ünitesi’nde önemli ameliyat, aşılama ve tedaviler de yapılıyor. Mobil kısırlaştırma aracında 2 yılda 417 kedi ve köpek kısırlaştırıldı.

KEDİLER İÇİN 3 KEDİ PARKI, 15 KEDİ EVİ VE 40 BESLEME ÜNİTESİ

Sosyal projelerle sokak hayvanlarına sahip çıkan Alanya Belediyesi, kent genelinde 3 kedi parkı, 15 kedi evi, 40 kedi besleme ünitesi, 10 köpek besleme ünitesi, 27 noktadaki köpek besleme kapları ve köpek tuvaleti ile sahipsiz hayvanların beslenmesini ve bakımlarını yapıyor. Her gün bu noktalara düzenli olarak hayvanların beslenmesi için mama ve su konuluyor.