Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

TARİHİ EVLERİN RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

29.11.2017 13:33:00Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, kentin kültürel mirası olan geleneksel Alanya evlerinin gelecek nesillere aktarılabilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Alanya genelinde 4 tarihi evin restorasyonu için proje ve onarım çalışması başlatıldı.

 

Geleneksel Alanya konutlarının korunması için çalışmalarını sürdüren Alanya Belediyesi, 4 tarihi evin restorasyonu için proje ve onarım çalışması başlattı.

Bu geleneksel konutlardan Alanya Kalesi Hisariçi Mahallesi’nde bulunan tarihi ev geçirdiği yangın sonrası harap durumda olması nedeniyle Alanya Belediyesi tarafından Antalya Valiliği’nden sağlanan katkı payı ödeneği ile kamulaştırıldı.

 

TARİHİ YAPILAR GELENEKSEL ALANYA MUTFAK KÜLTÜRÜ ÖGELERİNİN VE DENZİCİLİK KÜLTÜRÜ ÖGELERİNİN ANLATILACAĞI MERKEZLER OLACAK

 

Tarihi konut, restorasyon çalışmalarının ardından Geleneksel Alanya Mutfak Kültürünün hem uygulamalı hem de görsel öğelerle anlatılacağı bir merkez olarak kullanılacak. Tescilli yapının projelerinin Antalya Koruma Kurulu’ndan onaylandığını aktaran Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, onarım çalışmasına Ocak ayı içerisinde başlanacağını söyledi. Başkan Yücel şu bilgileri verdi,  “ Belediyemiz tarafından onarımı yapılacak diğer bir tarihi ev de Alanya Kalesi’nin doğu yamacında Kızılkule ile Tersane arasında, Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen Kızılkule Tophane Ekseni Denizcilik ve Gemi Müzesi proje alanı içinde bulunmaktadır. Bu yapı da denizcilik kültürünü destekleyen öğelerin ve ürünlerin sergileneceği bir mekan olarak restore edilecektir.  Şu an itibari ile projeleri koruma kurulundan onaylanmış olan yapının onarımı için ihale çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Ayrıca Çarşı Mahallesi ve Tophane Mahallesi’nde iki evin daha restorasyonu için ihale süreci devam ediyor.” dedi.