Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

ALANYA BELEDİYESİ PERSONELİNE NEZAKET VE PROTOKOL KURALLARI EĞİTİMİ

17.01.2018 15:11:00Alanya Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, hizmet içi eğitim kapsamında belediye personeline yönelik 'temsil ve protokol' konulu konferans düzenledi.

Protokol ve Kurumsal Nezaket Kuralları Uzmanı İhsan Ataöv tarafından verilen konferans, Alanya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ataöv katılımcılara, protokolde kişisel temsil gücünü artırma konusunda eğitim verdi. Konferansa Başkan Yardımcısı Hasan Erdoğan, birim müdürleri ve personel katıldı.

“PROTOKOL DÜNYANIN HER YERİNDE KABUL EDİLMİŞ BİR KAVRAMDIR”

Cumhurbaşkanlığı'nda 7,5 yıl protokol uzmanı olarak görev yaptıktan sonra, protokol ve nezaket kuralları alanlarında eğitimler veren İhsan Ataöv; “Protokol dünyanın her yerinde kabul edilmiş bir kavramdır. Protokol resmi bir törende, resmi bir yemekte, resmi bir açılışta, resmi bir toplantıda başında resmi olan her işte temsil gücü düşük olan ast ile temsil gücü yüksek olan üst arasındaki ilişkileri düzenleyen işin adıdır. Protokol, kişinin resmiyette haddini bilmesidir. Protokolde astın üstüne, üstün üstüne bir disiplin zinciri vardır. Kardeşim istediğimi giyerim, istediğimi konuşurum, istediğimi yaparım dediğiniz an da düzen bozulur, kaos olur." dedi.

“NEZAKET VE HOŞGÖRÜ PROTOKOL KURALLARININ BAŞIDIR”

Ataöv, konuşmasının devamında katılımcılara, protokolde kişisel temsil gücünü artırmak konusunda eğitim verdi ve temsilde başarı için giyim, hitap, beden dili, tokalaşma, selamlama, sosyal ortamda ast-üst ilişkileri, yemek yeme adabı ve kartvizit takdimi gibi konuları anlattı. Nezaket ve hoşgörünün kişisel imaj için çok önemli olduğunu vurgulayan Ataöv; “Selamla, beden dili, üslup, nezaket, tevazu ve hoşgörü bizim kişisel imajımızı oluşturur. Protokolde de uyulması gereken kuralların başında gelir.” dedi.

Başkan Yardımcısı Hasan Erdoğan 2,5 saat süren konferansın ardından İhsan Ataöv'e desteklerinden dolayı teşekkür etti.