Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

BELEDİYE BAŞKANI ADEM MURAT YÜCEL KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU: “ALANYA’NIN MENFAATİNE OLMAYAN HİÇBİR PROJEYE İMZA ATMAYIZ”

18.01.2018 16:10:00Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Cumhuriyet Mahallesi’nde Sanayi ve Milli Egemenlik Stadyumu arasında kalan 44 hektarlık bölgenin Riskli Alan ilan edilmesinin ardından, Cumhuriyet Mahallesi’nde uygulanacak kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Yücel, “Burada yaşayan hak sahiplerinin gönülleri rahat olsun. Şimdiye kadar Alanya’nın menfaatine olmayan hiç projeye imza atmadığımız gibi bundan sonrada atılmayacak. Bugüne kadar nasıl yapılamaz denilenleri y

“ŞEHRİN HIZLI BİR ŞEKİLDE YENİLENMEYE İHTİYACI VAR”

Haftalık Encümen Toplantısı sonrasında basın mensuplarına gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, 3 yıllık çalışmanın neticesinde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayacak noktaya geldiklerini kaydetti. Hızlı bir şekilde çalışmalara devam ettiklerini belirten Belediye Başkanı Yücel, açıklamalarında şunlara değindi: “Bizim orta ve uzun vadeli stratejik planlarımız vardır. Bu stratejik planlarımızdan biriside kentimizin kentsel dönüşüm talebi olan ve gereksinim duyulan bölgelerde kentsel dönüşüm uygulamaktı. Biz bu planları yaparken hem şehrin master planını, hem de şehre yeni bir cazibe katabilecek, Alanya’mıza faydalı olabilecek, gerek ticari, gerekse kültür varlıklarının korunabilmesi ve onların sürdürebilirlik konusunda daha geniş anlamda çalışmak istiyorduk. Ekip arkadaşlarımızın 3 yıllık çalışması vesilesi ile Alanya’nın ilk yerleşim alanlarından olan Cumhuriyet Mahallesi’nin ve Sanayi Bölgesinin bu kaba sığmadığı, bu alanın yeniden planlanıp, burasının bir cazibe merkezine dönüşmesi için bu üç yıllık bir çalışmanın ardından planlarımızı bakanlar kuruluna sunmuştuk. Onayın ardından şehrimizin hızlı bir şekilde yenilenmesi ihtiyacını karşılamak için çalışmalara başladık.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞUBESİ KURACAĞIZ

 Bundan sonraki süreçte yine aynı şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte ilk etapta bu bölgedeki tüm hak sahipleri ile birebir görüşülecek. Nasıl ki KUDEP kurum içerisinde muhafaza etiysek. Kentsel dönüşüm içinde bir şubemiz olacak ve Alanya’nın muhtelif yerlerinde uygulanacak olan alanlarda şubelerimiz o bölgelerde faaliyet gösterecek. Bunun içinde iyi bir ekip oluşturacağız. Bunun içinde haritacısı, şehir plancısı, mimarı, inşaat mühendisi ve gerekli danışmanalar da bulunarak bu süreci iyi takip edeceğiz.

ALANYA’NIN MENFAATİNE OLMAYAN HİÇBİR PROJEYE İMZA ATMAYIZ

Alanya’nın menfaatine olmayan hiç projeye imza atmadığımız gibi bundan sonrada atılmayacak. Ben buradaki yaşayan hak sahiplerinin gönüllerinin rahat olmasını istiyorum. Hem devlet hem biz bunu buraya kadar getirdik, bundan sonrada başının çaresine bakın demeyeceğiz. Bu süreci bizzat yöneteceğiz ve destekleyeceğiz ve buradaki insanların menfaattarı doğrultusunda hareket edeceğiz.

GELECEK HAFTA HAK SAHİPLERİ İLE TOPLANTI YAPACAĞIZ

Ortak bir mutabakatla yola çıktığımız gibi bundan sonraki süreçte bir ortak mutabakatı sağlayacağız. Sırf bunula ilgili de gelecek hafta içerisinde bir halk toplantısı düzenleyeceğiz. Akabinde de süreci hızlandıracağız.

ALNIMIZIN AKIYLA BU İŞTEN DE ÇIKACAĞIZ

Alanya’nın bu projelere ihtiyacı var. Bugüne kadar nasıl yapılamaz denilenleri yaptıysak, bu süreçten de alnımızın akı ile çıkacağız. Çünkü bu bir emsal olacak. Gelecek yıllarda herhangi bir yerde uygulanacak bu projelerin de önünün açılması için tüm kamuoyundan destek bekliyoruz. Hem meclisteki arkadaşlarımız hem de siyasi partiler Alanya’da geç kalınmış bir karar olarak görüyorlar.

KİMSENİN BİR KURUŞ ZARARI OLMAYACAK AKSİNE HEM VATANDAŞLARIMIZ HEM ALANYA KAZANACAK

Bu sürecin adaletli bir şekilde desteklenmesi gerektiğini herkes söylüyor. Bu da bizim için iyi bir şey gittiğimiz yolun doğru olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte kimsenin bir kuruş hak zararı olmadan daha da kazançlı olarak hem Alanya’mız kazanacak, hem hak sahipleri kazanacak.

KARAYOLLARI KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN DIŞINDA

Karayolları ile ilgili bir soruya da yanıt veren Belediye Başkanı Yücel, “Karayollarının bulunduğu alan bunun dışında. O bölgede biliyorsunuz Cumhuriyet tarihinden korunması gereken eserler olduğu için o bölgeyi bunun dışında tuttuk. Zaten biz bu süreçleri takip ederken de biz olduğumuz sürece karayolları arazisi o bölge korunacak ve sadece o bölgede devlet yatırımı olursa yapılabilecek, özel bir teşebbüse izin verilmeyecek diyoruz.