Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

USTALARLA SÖYLEŞİ PROGRAMININ İLK KONUĞU TAN SAĞTÜRK OLDU

11.02.2018 00:40:00Alanya Belediye Tiyatrosu’nun 1.’sini düzenlediği ‘Ustalarla Söyleşi’ programı Tan Sağtürk’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

Alanya Belediyesi, vatandaşların sosyal aktivitelerini genişletmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Alanya Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü’nün yeni projesi ‘Ustalarla Söyleşi’ programı ünlü Balet Tan Sağtürk’ün katılımıyla gerçekleştirildi. Tan Sağtürk, tecrübelerini ve sanat hayatını programa katılan vatandaşlara aktardı.

“BAŞKAN YÜCEL’İ SANATA VERDİĞİ KATKILAR İÇİN KUTLUYORUM”

Ustalarla Söyleşi programı, Tan Sağtürk’ün ortaya koyduğu sanat eserlerinin yer aldığı video gösterimiyle başladı. Programın sunucusu Alanya Belediyesi tiyatro oyuncusu Mustafa Erman Doğan’ın ‘daha önce Alanya’da bulundunuz mu?’ sorusuna usta balet şöyle yanıt verdi; “Vural Gökçaylı’nın imzasını taşıyan ‘Anadolu Medeniyetlerinden İzler’ isimli muhteşem defileyi izleyenler arasındaydım. Alanya’ya bakıldığında bu tür sanatsal aktivitelerin yoğun olarak yaşandığı bir şehir olduğunu biliyorum. Bu değerli katkılar için Alanya Belediyesi’ni ve değerli Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’i kutluyorum.”

“BALE KONUSUNDA YERLEŞİK YABANCILARDAN DESTEK ALINABİLİR”

Program boyunca ara ara seyircilerin de sorularını yanıtlayan Tan Sağtürk, bir seyircinin sorduğu ‘Alanya’da bale okulu açar mısınız?’ sorusuna şöyle yanıt verdi; “Akademi olarak, çok uzun zamandır bale eğitimini Türkiye’nin her bölgesinde vermeye çalışıyorum. Ancak Alanya bu konuda kendi imkanını yaratabilecek niteliklere sahip. Bu konuda bir fikir vermem gerekirse Rusya’daki tecrübelerime dayanarak bu şehirde yaşayan yerleşik Rus vatandaşlardan destek alınabilir. Gerçekten disiplinli ve iyi baletlere sahip bir ülke. Aralarında bu konuda eğitimli insanların olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında oluşturulacak bir dernekle kültür-sanat üzerinde yapılacak çalışmalar desteklenebilir ama kişisel olarak bu konuda şu anda öyle bir düşüncem yok.”

“KIZIMLA YAPACAĞIM GÖSTERİ EN HEYECANLI DANSIM OLACAK”

Program sunucusu tarafından kendisine yöneltilen ‘hayatınızdaki en heyecanlı gösteri hangisi?’ sorusuna manevi değeri yüksek bir cevap veren Tan Sağtürk şunları söyledi; “Hayatımda gerçekten çok güzel gösterilere katıldım. Hepsi birbirinden güzeldi. Tek bir tanesini seçemem. Ancak önümüzdeki aylarda yapacağımız ‘Kardelen’ gösterisinde kızımla dans edeceğim. Benim için en heyecanlı dans bu olacaktır.”

Alanya Belediyesi Tiyatro Müdürü Hüseyin Çinal, yaklaşık 2 saat süren Ustalarla Söyleşi programının ardından usta Balet Tan Sağtürk’e katılımlarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

USTALARLA SÖYLEŞİ ALTAN ERKEKLİ İLE DEVAM EDECEK

Tan Sağtürk’ün katılımıyla ilki düzenlenen Ustalarla Söyleşi programı düzenli olarak tekrarlanacak. Her ay bir usta isime ev sahipliği yapacak olan Alanya Belediye Tiyatrosu, gelecek ay Altan Erkekli’yi konuk edecek.