Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

ALANYA BELEDİYESİ EKO OKULLARDA VELİLERE YÖNELİK ÇEVRE EĞİTİMİ BAŞLATTI

21.02.2018 14:14:00Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından oluşturulan, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Alanya Belediyesi işbirliği ile yürütülen “Eko Okullar Programı” devam ediyor. Proje kapsamında Alanya Belediyesi, yeni bir çalışmaya daha imza atarak Eko Okullarda öğrencilerin yanı sıra velilere yönelik de eğitim başlattı.
EKO OKUL PROJESİ VELİ EĞİTİMLERİYLE DEVAM EDİYOR
Alanya Belediyesi tarafından velilere yönelik Yeşil Bayraklı Eko Okul Hacıkura İlkokulu ve 2017 - 2018 Eğitim ve Öğretim yılında Eko Okul Programına yeni katılan Hidayet Görgün Ortaokulu’nda başlatılan iki ayrı çevre eğitimi tamamladı.

Hidayet Görgün Ortaokulu ve Hacıkura İlkokulu Eko Okul Team öğrencileri ve velilerine yönelik düzenlenen çevre eğitiminde bitkisel atık yağların kaynağında ayrı toplanması ve eko okul uygulamalarına yönelik bilgiler paylaşıldı. Verilen eğitimlerde, bitkisel atık yağların ayrı toplanmadığı takdirde çevreye verdiği zararlar, bitkisel atık yağdan biodizel elde edilmesi ve temiz yakıt biodizel kullanımının faydaları hususunda öğrenciler ve veliler aydınlatıldı. Eğitimler görsel ögelerle de desteklendi.

ATIK PİLLER DE YAĞLAR KADAR DOĞAYA ZARARLI
Düzenlenen eğitim programında bitkisel atık yağların kaynağında ayrı toplanmasına dair yürütülen çalışmaların yanı sıra atık pillerin de kaynağında ayrı toplanmasının önemine dikkat çekildi. Atık yağlar gibi atık pillerin de doğa için tehlikeli olduğuna vurgu yapılan eğitimlerde pillerin zararları, biriktirme koşulları ve ne şekilde bertaraf edildiğine dair kapsamlı bilgi verildi. Eğitimlerin ardından veli ve öğrencilere eğitim dokümanları, “Çevremi Koruyorum” kitabı ve “Yeşeren Tohum Kalem” hediye edildi.

Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş yaptığı açıklamada, çevrenin korunması ve çevre bilincinin yaygınlaştırılmasına yönelik okullarımız düzeyinde yürütülen çalışmaların Eko Okullar Projesi Etkinlikleriyle devamlılığının sağlanacağını belirtti. Öğrencilerle gerçekleştirilen eğitimlerin yanı sıra velilerle de aynı eğitim süreçlerinin tamamlanmasını planladıklarını belirten Erdoğmuş, 2017 – 2018 Eğitim ve Öğretim yılında başlayan yeni eğitimlerin sürekliliğinin sağlanacağını ifade etti.