Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

“BAŞARI EKİPTEDİR KİŞİDE DEĞİL”

26.09.2018 15:38:00Alanya Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitim seminerleri devam ediyor. Alanya Belediyesi, 2018 yılının 6. seminerini bugün Dr. Rıza Akif Aktuğ’un “Bir Şey Olmak Mı, Bir Şey Yapmak Mı” konulu eğitim semineriyle tamamladı. Seminere, belediye personelinin yanısıra vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.
Seminerde başarının bir ekip işi olduğuna dikkat çeken Aktuğ, “Başarı ekiptedir, kişide değil. Bir şey olmak derdinde değil bir şey yapmak derdinde olmalıyız” dedi.

“SUÇ ORANLARININ ARTMASININ EN BÜYÜK NEDENİ TOPLUMSAL DEĞERLERİN KAYBEDİLMESİ”
Emniyet Müdürlüğü yaptığı dönemde karşılaştığı sorunlarla ilgili örnekler veren Dr. Rıza Akif Aktuğ, sorun karşısında nasıl davranılması gerektiğine vurgu yaptı. Statü için insanların iş arkadaşlarına haksızlık ettiğine dikkat çeken Akif Aktuğ, suç oranlarının ve sorunların artmasının asıl sebebini ise toplumsal değerlerin kaybedilmesine bağladı.

“ANLAMAK İÇİN DİNLEMEK LAZIM”
“Herkeste senin bilmediğin bir şey vardır, o yüzden anlamak için insanları iyi dinlemek lazım” diyen Aktuğ, “Hayatınızda bir şeylerin değişmesini istiyorsanız her zamanki kullandığınız yolunuzu değiştirin” ifadesine yer verdi.

“SEBEP DEĞİL SONUÇ ODAKLI ÇÖZÜM ARIYORUZ”
Sorunların asıl sebebine yönelik değil, sonuçlarına göre hareket edildiğini söyleyen Akif Aktuğ, sorunların çözümü ve tekrarlanmaması için sebep odaklı değil sonuç odaklı çalışılması gerektiğini ifade etti. Aktuğ, konuşmasında her sorunun bir de çözümü olduğuna dikkat çekti.

“SUÇU TOPLUM ÜRETİR BİREY İŞLER”
Suçların toplumsal bir sorun olduğunu kaydeden Aktuğ, “Suçu toplum üretir, birey işler” dedi. Suç türleriyle ilgili de bilgiler veren Dr. Rıza Akif Aktuğ, “Bir şey olmak derdinde değil, bir şey yapmak derdinde olmak gerek. Ailede başarı varsa işte de başarı vardır. Gerçek sorunlarınız yolda bulduklarınız değil, gerçek sorunlarınız kafanızdakilerdir. Toplumsal değerlerimizi kaybettiğimiz için sorunlar artıyor. İnsanlara çalıştıkları yerde eşit değil adil davranmalısınız. Yaptığımız işleri sorgulayalım” şeklinde konuştu.

Seminerin ardından Alanya Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Gani Şahin, Dr. Rıza Akif Aktuğ’a, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel adına teşekkür ederek Alanya Muz Lifinden yapılan bir tablo hediye etti. Seminer günün anısına çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.