Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

ALANYA BELEDİYE TİYATROSU “DUVARLARIN ÖTESİ”YLE SEZONUN İKİNCİ PRÖMİYERİNİ YAPIYOR

18.10.2018 16:54:00Alanya Belediye Tiyatrosu sezonun ikinci prömiyerini, Duvarların Ötesi”yle yarın yapıyor. 1950'li yılların sonlarına doğru Turgut Özakman tarafından yazılan, 1964 yılında sinemaya uyarlanan “Duvarların Ötesi”, şimdi ise Alanya Belediye Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahneleniyor.
Devlet Tiyatroları- Devlet Opera ve Balesi rejisörü ve Alanya Belediyesi Sahne Sanatları Direktörü Murat Atak tarafından sahneye uyarlanan oyunda, Türkiye’de bir ilk olan "Yeşilçamdan Sahneye" tekniği de uygulandı.

BİR VEFA ÖRNEĞİ OLARAK TÜRK SİNEMASINA YÜZLERCE FİLM KAZANDIRAN ALİ ŞEN’DEN DE GÖRÜNTÜLER YERALACAK
Oyunun sinema versiyonunda, 1964’lerin birçok ünlü Yeşilçam oyuncusunun rol aldığı bölümler de bulunuyor. Özellikle filmin önemli oyuncularından olan ve 300'e yakın filmde oynayarak Türk Sinema tarihine önemli katkıda bulunan usta oyuncu Ali Şen'in 100. doğum yılı sebebiyle, oyunda, Ali Şen'in de bulunduğu ve oyunla bütünlük sağlayan filmin bazı bölümleri de kullanıldı.

MURAT ATAK, “OYUN TAMAMIYLA ALANYA BELEDİYE TİYATROSU İÇYAPIMI”
Oyunla ilgili bilgi veren Rejisör Murat Atak şunları kaydetti:
“Belediye Tiyatrosu oyuncularımızla büyük bir emek vererek ortaya koyduğumuz oyun değerli bir yazarımızın değerli bir eseridir. Oyunun müzikleri, Sevda Cenap And Müzik Vakfı "Yılın Altın Madalyası" ödülü sahibi Besteci Turgay Erdener'e ait. Sahne ve ışık tasarımı ise Ankara Devlet Tiyatrosu dekoratörü Mehmet Yaşayan tarafından yapıldı. Oyunda kullanılan tüm dekor, kostüm ve aksesuarlar Alanya Belediyesi bünyesinde bulunan atölyelerde üretildi. Bu nedenle tam anlamıyla Alanya Belediye Tiyatrosu içyapımı olarak seyirciye sunuluyor”.

“OYUN 50 YIL ARADAN SONRA TEKRAR SAHNELENİYOR”
Oyunun 50 yıl aradan sonra tekrar sahnelendiğini hatırlatan Rejisör Atak, “Oyun 50 yıl aradan sonra Alanya Belediye Tiyatrosu tarafından tekrar sahneleniyor. 5 yıl önce kaybettiğimiz Turgut Özakman’ın, Tiyatro Edebiyatına kazandırdığı birçok oyun metninin dışında, pek çok romanı da bulunuyor. Bunlar arasında "Şu Çılgın Türkler" romanı en bilinen ve basımı hala devam eden bir eserdir”.

“GALA 19 EKİM CUMA SAAT 20.00’DE”
Oyunun galasının 19 Ekim Cuma saat 20.00’de Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirileceğini açıklayan Alanya Belediyesi Sahne Sanatları Direktörü Murat Atak, “Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel, askeri ve mülkî erkân ile kent dışından gelecek olan sanatçıların katılımı ile oyunun galasını gerçekleştireceğiz. Gala gösterimi davetiyeleri, oyunun tekrar oynanacağı Cumartesi gününün biletleri daha satışa çıktığı ilk gün bitti. Oyun, sezon boyunca Alanya Belediye Tiyatrosu’nda sergilenmeye devam edecek. Gala gecesinde, Turgut Özakman'ın oğlu Şair-Yazar Kerem Özakman da davetliler arasında yer alacaktır” dedi.

Oyunda Alanya Belediye Tiyatrosu Sanatçıları; Adil Şahin, Caner Karabenli, Fırat Onur Deniz, Mustafa Erman Doğan, Nilay Kara, Nejat Koper, Kartal Türkoğlu rol alıyor.

“ OYUNDA 4 MAHKUMUN HAYATTA KALMA ÇABASI ANLATILIYOR”
Murat ATAK tarafından sahneye konulan oyunda; cezaevinden kaçan dört mahkûmun hayatta kalma çabası anlatılıyor.
Oyun hakkındaki düşüncelerini anlatan Murat Atak, “Bizler, yani dışarıdakiler; onlara bir başka dünyanın bilinmez, garip yaratıkları gibi bakmışızdır hep, yani içeridekilere... Daha doğduklarında kötü ruhlu birer canidir hepsi! Hırsızlık, uğursuzluk, adam yaralama, can alma... Bizce, ne kadar melanet varsa onlardadır!.. Bizlerse, suç eğilimini artıran toplumsal yapıyı, ekonomik çöküntüleri, feodal töreleri sorgulamayı dert edinmeyiz pek. Ta ki, bizler de bu kuyulardan birine düşene dek...” ifadelerine yer verdi.

Atak, zaman zaman kendimizle yüzleşmek iyidir. Ve aşk çiçeği, küçücük bir çatlakta bile yeşeriverir diyerek sahneye kocaman bir ayna yerleştirdiklerini söyledi.

BELEDİYE TİYATROSU TEMSİL SAYISINI ARTTIRDI
Yoğun ilgi nedeniyle Belediye Tiyatrosu’nun bu yıl temsil sayısını arttırdığını kaydeden Murat Atak, “Oyuncularımız prömiyerin hemen arkasından Adana ve Kıbrıs festivallerine katılmak için turneye çıkacak. Yoğun ilgi dolayısıyla oyuncularımız bu yıl temsil sayısını artırarak haftada 4 kez seyirciyle buluşacak” dedi.

Alanya Belediye tiyatrosu yeni sezonu, geçtiğimiz günlerde çocuk oyunu Kral Olmak İstemeyen Aslan’la açmıştı.