Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

ALANYA BELEDİYESİ 4 YILDA 3 BİN 156 HASTAYI SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRDİ

22.10.2018 10:02:00Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından kurulan sağlık ekibi, 4 yılda kırsal mahallerde yaşayan 3 bin 156 hastayı sağlık taramasından geçirdi. Merkeze uzak mahallelerdeki evlerde yürütülen sağlık taraması bu yıl Bayır Mahallesi’nden başlatıldı.
ALANYA BELEDİYESİ’NİN EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ DEVAM EDİYOR
Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından 2015 yılında başlatılan, kırsal mahallelerde sağlık taraması, hasta, engelli ve yaşlı ziyaretleri en son Alanya Merkeze yaklaşık 60 km uzaklıktaki Bayır (köyü) Mahallesi’nde devam etti. Bir doktor, sağlık teknikeri, hemşire, ambulans, sosyal inceleme görevlisi ve bir berberin görev aldığı ekip, hastaları evlerinde tek tek ziyaret ederek sağlık kontrollerini yaptı. Sağlık taramasına, Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Bilal Nurgül ve Mahalle Muhtarı Recep Şirin de eşlik etti.

107 YAŞINDAKİ HÜSEYİN DEDE SAĞLIK EKİPLERİNİ GÖRÜNCE DUYGULANDI
Ekipler, Bayır Mahallesi’ndeki sağlık taramasına mahallenin en yaşlı dedesi 107 yaşındaki Hüseyin Say’dan başladı. Sağlık ekiplerini karşısında gören Hüseyin Say çok duygulandı. Hüseyin dedenin kafasındaki yarayı tedavi eden ekipler, akşama kadar mahalledeki evleri tek tek ziyaret ederek hastaları genel muayeneden geçirdiler.

“AYDA 10 MAHALLEYİ TARIYORUZ”
Alanya Belediyesinin kırsal mahallelerde yürüttüğü sağlık taramasıyla ilgili bilgi veren Sosyal Yardım İşleri Müdürü Bilal Nurgül, “Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel’in talimatıyla müdürlüğümüz bünyesinde oluşturduğumuz sağlı ekibiyle 2015’ten beri kırsal mahallerdeki evlerde sağlık hizmeti veriyoruz.
Her hafta Salı ve Perşembe günleri düzenlenen programda; ortalama bir ay içerisinde 10 kırsal mahalleye gidilip, 80 haneye ve 150`nin üzerinde hastaya ulaşılıyoruz. Sonbaharda vatandaşlarımızın yayla dönüşüyle başlayan sağlık hizmetlerimiz, yılda 1.100 hasta, yaşlı ve engelliye ulaşıyor. Her yıl her mahallede en az bir kez bu hizmeti veriyoruz. Sağlık taraması esnasında aynı zamanda ihtiyaç sahibi aileleri de sosyal açıdan inceleyerek sosyal yardımda bulunuyoruz. 4 yıldan beri yaklaşık 3.156 hastanın sağlık taramasını yaptık.
Mobil Sağlık Aracımız ve sağlık personelimizle yaptığımız sağlık taramasının yanı sıra vatandaşlara kişisel bakım desteği, ilaç, engelli ve yatalak hastalar için malzeme, tekerlekli sandalye ve giysi yardımı da yapıyoruz. Bu arada hasta nakil ambulansımızla da istek doğrultusunda haftanın 3 günü yatalak hastaların transferini yapıyoruz. Kimsesizlerin kimsesi olmaya devam ediyoruz” dedi.