Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

OMURGA SAĞLIĞI TARAMALARI VE EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

31.10.2018 16:11:00Alanya Belediyesi lise düzeyindeki okullarda geçen yıl başlattığı omurga sağlığı taramaları ve eğitimlerine bu yıl da devam ediyor. Eğitimlerde özellikle dik, dinamik ve simetrik postürün önemi vurgulanıyor.
Alanya Belediyesi tarafından 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında başlatılan omurga sağlığı taramaları, yeni Eğitim Öğretim Yılında da tüm hızıyla devam ediyor. Alanya Belediyesi Uzman Fizyoterapisti Erdem Demir tarafından Rıfat Azakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bu yılın ilk omurga sağlığı eğitimi ve taraması yapıldı. Yapılan taramalarda skolyoz veya herhangi başka bir omurga problemi tespit edilen öğrenciler, ileri tetkik ve tedavi için ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.

EĞİTİMLERDE DİK, DİNAMİK VE SİMETRİK POSTÜRÜN ÖNEMİ VURGULANIYOR
Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında Alanya Lisesi, Şehit Abdullah Sercan Anadolu Lisesi ve Fevzi Alaattinoğlu Anadolu Lisesi’nde yapılan skolyoz ve omurga sağlığı taramalarına, yeni eğitim öğretim yılında Rıfat Azakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden başlandı.
Uzman Fizyoterapisti Erdem Demir tarafından yapılan taramalarda öğrencilere özellikle dik, dinamik ve simetrik postürün önemi anlatılıyor.

TARAMALAR ÖZEL BİR CİHAZLA RADYASYONSUZ YAPILIYOR
Okullardaki taramalarla ilgili bilgi veren Fizyoterapist Erdem Demir, “Taramaları, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansına sunulan proje kapsamında temin edilen Spinal Mouse adı verilen özel bir cihaz yardımı ile gerçekleştiriyoruz. Cihazın en önemli özelliği x ışını ve dolayısıyla radyasyon yaymadan omurga hakkında önemli bilgiler sağlaması. Elde edilen veriler bölgemizdeki ve hatta ülkemizdeki omurga sağlığı konusundaki veri eksikliği de göz önüne alındığında, sağlıklı nesillerin yetişmesi için gerekli sağlık ve eğitim uygulamalarına da yön vermesi açısından oldukça önemli. Taramalardan sonra öğrencilerimize, omurga sağlığı ve postür bozuklukları hakkında da bir eğitim vererek, skolyoz ve diğer omurga problemlerinden nasıl korunabilecekleri hakkında bilgilendiriyoruz. Özellikle dik, dinamik ve simetrik postürün önemini vurguluyoruz” dedi.