Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

ANADOLU KADININI ANLATAN 8 MART SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

13.03.2021 17:33:00Alanya Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak 800. Fetih Yılı temasıyla hazırlanan ve 8-13 Mart tarihleri arasında ziyaretçiye açık olan “Anadolu’dan Kadın Hikayeleri” sergisi büyük ilgi gördü.

Alanya Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak hazırlanan “Anadolu’dan Kadın Hikayeleri” sergisi büyük gördü. Alanya Belediyesi’nin her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart’a özel açtığı sergi, Alanya’nın 800. Fetih Yılı temasıyla hazırlandı. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce Kızılkule’de açılan sergi, 8-13 Mart tarihleri arasında yaklaşık 3 bin ziyaretçiyi ağırladı. “Anadolu’da Giyim Kültürü” alanında zengin bir koleksiyonun sahibi olan Sabiha Tansuğ’un, Anadolu’yu karış karış gezerek topladığı ve derlemesini yaptığı eserlerden oluşan ve büyük heyecan uyandıran sergi Anadolu kadınlarının yaşamlarına ilişkin de bilgiler verdi.

ANADOLU KADINININ PORTRESİ NİTELİĞİNDEYDİ

Tarihi Kızılkule’de açılan Anadolu’dan Kadın Hikayeleri adlı serginin en değerli parçalarını bir araya getiren Sabiha Tansuğ Kıyafetler, Başlıklar, Hotozlar ve değişik aksesuarlardan oluşan zengin koleksiyonu ile Japonya’dan Avrupa’ya, yurtiçinde ve yurtdışında düzenlediği birçok sergi ile Türk kültürüne hizmet etti. Ayrıca Sabiha Tansuğ, 1971-1989 yılları arasında kullanımda olan 50 kuruşların üzerine “Ankara Gelin Başlığı” ile fotoğrafı basılarak, dünyada paranın üzerine resmi basılan halktan ilk ve tek kişi olarak tarihe geçmeyi başarmış önemli bir isim.