Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

ALANYA’DA 23 NİSAN TÖRENLE KUTLANDI

23.04.2021 11:20:00Tüm yurtta olduğu gibi Alanya'da da '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' kutlandı. Hükümet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde covid-19 nedeniyle kısıtlı katılımla düzenlenen törende, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz çelenk sundu.

Hükümet Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlama programına Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, birim amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz'ın anıta çelenk sunmasıyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

“KURTULUŞUN YOLU HALKIN EGEMENLİĞİYDİ”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Hacı Kadiroğlu İlkokulu Müdürü Mustafa Adıbelli, TBMM’nin Ankaralı marangozların imal ettiği bir kürsüyle çalışmaya başladığını vurgulayarak şunları söyledi; “TBMM, 101 yıl önce tam da bugün okul sıralarından sandalyeler ve Ankaralı marangozların imal ettiği bir kürsüyle çalışmalara başladı. Ülkemizi işgalden kurtarmak ve bağımsızlığımızı kazanmak için mücadele ettiğimiz o anda mücadelenin önderliğini yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları halkın desteği olmadan başarıya ulaşılamayacağını biliyorlardı. Kurtuluşun yolu halkın egemenliğiydi. Bu amacın gerçekleşmesi için meclis 3 yıl olağanüstü şekilde çalıştı. Ulusumuzu kurtuluşa ve Cumhuriyet’e kavuşturdu. 1924 yılının 23 Nisan’ında çıkarılan bir yasa ile 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kabul edildi. Yıllardır coşkuyla kutladığımız bu şenlik günü dünyada çocukların sahip olduğu tek bayramdır. 23 Nisan bu ülkede her çocuğa doğunca verilen ve ondan sonra asla alınamayacak bir bağımsızlık hikayesidir.” dedi.

 Öğrencilerin şiirler okumasının ardından tören anıt önünde fotoğraf çektirilmesi ile sona erdi.