Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

ÜNLÜLERİN ‘ROTA’SI ALANYA OLDU

08.10.2021 16:16:00Doğal ve tarihi güzellikleri ile turizmin simgelerinden Alanya, 6-7 Ekim tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy ve Rotahane ekibinin ‘Her Şehri Ünlülerle Geziyoruz’ projesine ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin kültürel zenginliklerini tanıtmayı ve turizm konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy, Rotahane ve Bukla Tur ile birlikte “Her Şehri Ünlülerle Geziyoruz” projesi kapsamında Alanya’ya seyahat düzenledi. Proje kapsamında Cenk Eren, Emel Müftüoğlu, Aytaç Doğan, Aşkım Kapışmak ve Adem Axoi gibi ünlü isimler Alanya’yı keşfetti. Rotahane ekibini Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve eşi ağırladı.

ALANYA KALESİ BÜYÜLEDİ

Seyahatin ilk gününde Teleferik ile tarihi Alanya Kalesi’ne çıkan misafirler Süleymaniye Camii’nden sonra Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi’nde ipek dokuma workshopu yaparak bilgi aldılar. Alanya Belediyesi tarafından restore edilerek hayata kazandırılan Bedesten’i gezen, tarihi ve doğal güzelliklerini yakından inceleyen misafirler, tarihi ayakta tutan çalışmalarından dolayı Başkan Yücel ve ekibine teşekkür ettiler.

ALANYA MUTFAĞI HAYRAN BIRAKTI

Turun devamında Alanya Mutfak Kültürü Evi’nde Mutfak Mirası Alanya ekibi tarafından hazırlanan Alanya mutfağı tadım sofrası ile bölgenin yöresel lezzetleri keşfedildi. Rotahane kurucusu Pervin Ersoy, Öksüz Helvası pişirme atölyesine katıldı. Alanya Belediyesi tarafından coğrafi işareti alınarak tescillenen Gülüklü Çorbadan Taratorlu Patlıcana, Nerdek Şerbetinden Sütlü Kabağa kadar yöreye ait lezzetler misafirler için özel olarak hazırlandı. 13. yüzyıl Selçuklu dönemine ait tarihi Sarnıç, Kayhanlar Evi ve Bedesten ziyaretinde ipek kozasından çiçek workshopu yapıldı. Gezi kapsamında Alanya mutfağı ile özdeşleşen bir diğer lezzet avokado bahçesi ve muz serası ziyaret edildi. Ekip, dalından avokado ve muz hasadı yaptı.

ENGELSİZ KENT ALANYA ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELENDİ

Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi’ni de ziyaret eden Ersoy ve beraberindekiler, engelli bireylerin sosyal hayata adaptasyonunun sağlanması amacıyla yürütülen çalışmaları incelediler. Merkez hakkında bilgiler alan Pervin Ersoy, Alanya Belediyesi’ni çalışmalarından dolayı tebrik etti. Pervin Ersoy ve beraberindekiler, 2 günlük Alanya turunun ardından kentten ayrıldı.