Whatsapp
Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

ALANYA BELEDİYESİ ZABITA EKİPLERİ MARKETLERDE ETİKET VE HİJYEN DENETİMİ YAPTI

28.12.2021 16:57:00Alanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Alanya’da faaliyet gösteren marketlere yönelik denetim yaptı.

Döviz kurunda yaşanan düşüş sonrası yüksek fiyat uygulamasının devam ettiği işletmelere yönelik yapılan denetimlerde raf-kasa fiyatı arasında fark olup olmadığı kontrol edildi. Şehrin tamamını kapsayacak şekilde yapılan denetimlerde stokçuluk yapılıp yapılmadığının da kontrolü yapıldı.

ETİKET HİLESİNİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Alışveriş sepetine rastgele ve farklı ürünler koyarak kasaya giden zabıta ekipleri, etiket fiyatları ile kasadaki fiyatların eşleşip eşleşmediğini kontrol etti.  Bu sayede etiket hilesi yapan işletmeler tespit edilerek, vatandaşların kandırılmasının önüne geçiliyor.

HALK SAĞLIĞINI KORUMAYA DEVAM EDİLECEK

Zabıta ekipleri, Alanya’daki işletmelerde etiket denetimlerinin yanı sıra maske, sosyal mesafe ve son kullanma tarihi geçmiş ürün olup olmadığında kontrol ediyor. Halk sağlığını tehdit eden ve kurallara uygun satış yapmayan işletmelere yönelik cezai işlem uygulanıyor.

ZABITA MÜDÜRÜ UZUNSAKAL: “HALKIMIZ MÜSTERİH OLSUN GEREKLİ DENETİMLER DEVAM EDECEK”

Son Dönemde yaşanan fiyat artışları sonrası vatandaşın haklı isyanına dikkat çeken Alanya Belediyesi Zabıta Müdürü Naci Uzunsakal; “Döviz kurlarında yaşanan büyük düşüşe rağmen bu düşüşün fiyatlara yansıyıp yansımadığı konusunda özellikle zincir marketlerde denetimlere başladık. Denetimlerimizde raf fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığı ve girdi fiyatı ile satış fiyatı arasında ne kadar fark olup olmadığına bakıyoruz. Eğer fahiş bir fiyat uygulaması var ise cezai işlem uyguluyoruz. Ayrıca işletmeleri ve tutanakları Ticaret İl Müdürlüğü’ne bildirerek gerekli yaptırımların uygulanmasını sağlıyoruz.  Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Alanya Belediyesi yetkisi çerçevesinde vatandaşın mağdur olmaması için gerekli denetimleri yapmaya devam edecek.” diye konuştu.