Whatsapp
Engelli web sitesi için tıklayın

2024 Turuncu Bayrak Hijyenik İşletme Başvuruları Başladı

2024 Turuncu Bayrak Hijyenik İşletme Başvuruları Başladı

                                             

                                           21. TURUNCU BAYRAK HİJYENİK İŞLETME                                                                            DENETİMLERİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI   Alanya Belediye Meclisi 18 Haziran 2004 tarihli toplantısında Restaurant, Bar ve Yiyecek İçecek işletmelerinin daha hijyenik şartlarda çalışmasını sağlamak amacıyla Turuncu bayrak ile ödüllendirme kararı ile başlayan Turuncu bayrak Hijyenik İşletme projesi 20.yılını doldurdu. Turuncu Bayrak projesi kapsamında denetimler sonucu bayrak almaya hak kazanan işletmelere bayrakları büyük bir törenle temsil edildi.


         
Gıda biliminin temelini oluşturan gıda güvenliğinin geliştirilmesi amacıyla başlayan ve bugünlere gelen Turuncu Bayrak Projesi, şehirde bir prestij ve kalite göstergesi haline geldi. Turuncu Bayrak sayesinde işletmeler, sundukları hizmetin hijyen kurallarına uygun olduğunu müşterilerine ilan edebilme fırsatı bularak büyük bir titizlikle çalışmalarına devam ediyorlar.

 

ALANYA’YA YAKIŞIR PROJE

Turizm cenneti Alanya’mızda, yerli ve yabancı misafirlerimize en iyi şekilde hizmet etmek ve işletmelerimizin kalite standartlarımızı yükseltmek amacıyla Turuncu Bayrak Hijyenik İşletme Yarışmamızı yıllardır aralıksız sürdürüyoruz. Dünyadaki iklim krizi, pandemi ve karşılaştığımız birçok olumsuzluklar sağlıklı gıda ve hijyeni ön plana çıkarmıştır.

Alanya’mızın değerini korumak için sürekli gelişen, büyüyen ve nüfusu artan şehrimizde kalite ve değerimizden ödün vermeden talepleri karşılamak, kentimizde yaşayan insanlarımızı mutlu etmek ve buraya turist olarak gelen misafirlerimizi bu şehirden memnun şekilde ayrılmalarını sağlamak bilinciyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Alanya Belediyesi olarak kentimizin marka değerini güçlendirmek için sosyal ve kültürel birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Turizmin parlayan bir yıldızı olan Alanya’mız, son yıllarda alternatif turizm seçenekleri ile de marka değerini arttırmaktadır.

KATLANARAK BÜYÜYEN BAŞARI

       2004 yılında sadece restaurant kategorisi ile başlayan Turuncu Bayrak süreci 2024 yılına gelindiğinde Restoran ve yeme içme yerleri, pastane, dondurma imalathaneleri, pasta imalathaneleri, yufka imalathaneleri, ekmek fırınları, yemek fabrikaları, kasaplar, okul öncesi eğitim kurumları, okul kantinleri, bayan kuaförleri ve şarküteri olmak üzere 11 kategoriye ulaşmıştır. 2004 yılında 17 işletme turuncu bayrak almaya hak kazanmışken 2024 yılına gelindiğinde Alanya’da 168 turuncu bayraklı işletme mevcuttur. Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü teknik personelleri tarafından yapılan denetim sayısı 2004 yılında 27 iken, 20 yılda toplam 2.822 kez denetim yapılmış yıllar içersin de toplam 1764 adet işletme denetlenmiştir.

 

Turuncu bayrak hijyenik işletme projesi 21.yıl denetimlerine sayılı günler kaldı. Müracaat esaslı projeye katılmak isteyen işletmeler 28 Mart 2024 - 1 Mayıs 2024 tarihleri arasında Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne müracaat ederek başvuru yapabilirler.


Düzenlenen Turuncu Bayrak Yarışması’na şu alanlarda faaliyet gösteren işletmeler katılım gösterebilecek: Restaurant ve yeme içme yerleri, pastane, dondurma imalathaneleri, pasta imalathaneleri, yufka imalathaneleri, ekmek fırınları, yemek fabrikaları, kasaplar, okul öncesi eğitim kurumları, okul kantinleri, bayan kuaförleri, erkek kuaförleri ve şarküteriler.

 2024 Turuncu Bayrak Başvuru Formu.pdf 

cevre@alanya.bel.tr
0242 510 20 50