Whatsapp
Engelli web sitesi için tıklayın

ROVANIEMI - FİNLANDİYA

ROVANIEMI - FİNLANDİYA

Lapland’ın başkenti olan Rovaniemi, Helsinki’nin yaklaşık olarak 800 km kuzeyinde Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alır. 
Rovaniemi’den Finlandiya’nın iki en büyük nehri olan Kemijoki ve Ounasjoki Nehirleri geçer.
Santa Claus’un resmi evi olan Rovaniemi 60.000 e yaklaşan bir nüfusa sahip uluslararası bir şehirdir. 
Her yıl yaklaşık olarak 400.000 turist Rovaniemi’yi ziyaret eder. Rovaniemi’nin eşsiz yeri Arctic Circle dünyadan birçok ziyaretçiyi kendine çeker. Rovaniemi’nin en önemli çekim alanı Arctic Circle’da yaşayan ve yılın her günü ziyaret edilebilen Santa Claus’tur.
En kalabalık sezon olan Kasım ayı ile Nisan ayı arasında Rovaniemi bütün yılın %60 turistini çeker. Noel turizmi ise her geçen yıl büyümektedir.
Endüstri Rovaniemi’deki yıldızlar arasındadır. Bombardier Rovaniemi’yi Avrupadaki üretim merkezi olarak seçmiştir.Diğer güçlü markalardan oyun sahalarının üreticisi Lappset ve hidrolik silindir üreten Norrhydro da Rovaniemi’de etkindir.
Alanya Uluslar arası Turizm ve Sanat Festivali bünyesinde, 2011 yılında , Finlandiya- Rovaniemi, geniş katılımlı bir heyetle Alanya’ya geldi. Finlandiya’nın Halk Dansları’ndan, yemeğine, el işlerine, klasik müziğine ve Rovaniemi’yi resmi eve kabul eden Santa Claus’a kadar birçok öğesiyle tanıtım için Alanya’daydı. 
2012 yılında , Alanya Belediyesi tarafından  Finlandiya- Kardeş Şehir Rovaniemi’de bir Türk Kültür Haftası düzenlendi.
Heyettte tanıtım standları görevlileri, Devlet Halk Dansları Topluluğu dansçıları, resmi delegasyon , Klasik müzik konseri veren pianist ve soprano sanatçılar, Türk Yemeklerini yapmak üzere göre görevlendirilen aşçılar vardı.