Whatsapp
Engelli web sitesi için tıklayın

WODZISLAW SLASKİ - POLONYA

WODZISLAW SLASKİ - POLONYA

Wodzislaw Slaski Polonya’nın güneyinde 50.493 (2007) nüfuslu bir ilçedir.
Polonya’nın güneyinde, Slesia Bölgesi’nin en önemli ve büyük şehridir.
Şehrin  çevresi , bölgedeki maden kömürü ocaklarının merkezidir.
Başkent Varşova’nın 290 km güneyinde yer alır. 
Odra Wodzislaw , daha evvel Polonya'nın en üst düzey futbol liginde yer almış futbol kulübü, bu şehre aittir.Her yıl, sezon başında Alanya’ya gelerek, kendi imkanları ile kamp yapmaktadır.

2010 yılında Uluslar arası Alanya Turizm ve Sanat Şenliği’nde “Polonya  Yılı “ ilan edildi.Polonya Yılı etkinlikleri çerçevesinde, ülkelerine özgü öğeleri Alanya’ya getirdiler. 

Bunlardan bir tanesi de Polonya, Bytom Müzesi’nden gelen tarihi Polonya kıyafetleri sergisiydi.

2012 yılında Wodzislaw-Slaski’de “Türk Günleri” organize edilmiştir. 50 kişilik Türk Heyeti ile şehir ziyaret edilmiş ve Türk Yemekleri gecesi tertip edilmiş, Alanya’yı tanıtıcı unsurlar öne çıkarılarak standlar açılmış, Türkiye’nin önde gelen sanatçıları konserler vermiş, Alanya folklor grupları performans sergilemişlerdir. 

2010 yılında , Kardeş Şehir Wodzislaw- Slaski vasıtasıyla, hemen yanında yer alan Bytom Şehri’nde Yapay Kumsal da gerçekleştirilen Uluslar arası Plaj Voleybolu Şampiyonası’nda Alanya Standı açıldı. 

İKİLİ İLİŞKİLER
Festivallerde iki şehrin birbirini ziyaretleri düzenli olarak gerçekleşmektedir
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında kardeş ülke çocuklarının şehrimizi ziyaret ederek, festival coşkusunu Alanya çocukları ile birlikte yaşamaları, kendileri için hazırlanan programı uygulamaları ve bu sayede iki ülke çocukları arasındaki iletişimin güçlenmesinin ve  kültürel değişimin sağlanmasına çalışılmaktadır.
Wodzislaw Slaski şehrinin futbol takımı Odra Wodzislaw da her yıl kamp için Alanya’ya gelmiştir. Takımla birlikte çok sayıda Polonyalı gazeteci ve TV mensupları çekimler yaparak tanıtıma katkı sağlamışlardır.