Whatsapp
Engelli web sitesi için tıklayın

Veteriner İşleri Müdürlüğü

ALANYA BELEDİYESİ

BELEDİYE BAŞKANI YÜCEL, DEMİRTAŞ HAYVAN BARINAĞI İLE İLGİLİ İDDALARI YALANLADI

28.07.2021 16:36:00Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, sosyal medya aracılığıyla hızla yayılan ve gerçeği yansıtmayan barınak görüntülerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Basın mensupları ile barınağı gezen Başkan Yücel, öldü denilen köpek ve kedileri basın mensuplarına gösterdi.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, son günlerde kamuoyunu meşgul eden hayvan hakları ihlalini içeren asılsız iddialar hakkında açıklamalarda bulundu. Alanya Belediyesi Demirtaş Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Yücel, “Bu çirkin ve mesnetsiz iftiralar karşısında açıklama yapmak zaruri hale geldi” dedi. Başkan Yücel’e Alanya Belediye Meclis Üyeleri, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp ile veteriner hekimler de eşlik etti.

“ART NİYETLİ ÇIKTILAR”

Basın mensuplarıyla barınakta inceleme yapan Başkan Yücel, “Barınağımızla ilgili son günlerde asılsız iddialar var. Bugüne kadar sustuk ama artık açıklama yapma gereği duyduk. 7-8 ay önce Akdeniz Hayvanseverler Derneği yönetiminde olan Sabri Kocabaş ve yanındaki Vildan Hanım, bizden randevu istediler, gelip bizlerle samimi bir şekilde konuşup ‘Hayvan barınağında sizlerle birlikte çalışmak istiyoruz, size destek olmak istiyoruz. Yeni projelerimiz var’ dediler. Bizler de kabul edip sorumlu hekimlerimiz ve müdürlerimizle görüştürdük. Bir süre geçtikten sonra bize başka taleplerle gelmeye başladılar. Art niyetli olduklarını o gün anladık” dedi.

“MÜDÜRÜ DEĞİŞTİRMEK VE BARINAĞI İŞLETMEK İSTEDİLER”

Kocabaş ve beraberindekilerin kendisinden barınağın işletme haklarını istediğini belirten Başkan Yücel, “İlk önce, ‘Biz buradaki müdürleri değiştirmek istiyoruz, yönetimi biz belirlemek istiyoruz’ demeye başladılar. Hatta komple barınağı işletmek istediklerini söylediler. Biz kendilerine burayı işletmekten ve yöneticilerimizden memnun olduğumuzu, maliyetlerin yüksek olduğunu 1 milyon lirayı bulan mama giderlerinden, personel maaşıyla birlikte 2 buçuk milyon liralık maliyetlerden bahsettik. Daha sonra bizlere, ‘Müdürü görevden alın, bizim tanıdığımız kişileri göreve getirin, Isparta’dan hekim arkadaşlarımız var onları buraya getirin’ şeklinde tehdit mesajları gelmeye başladı” diye konuştu.

“KİŞİSEL RANT PEŞİNDE KOŞUYORLAR”

Alanya’da kedi ve köpeklere yönelik 32 otel ve pansiyon işletmesi olduğunu söyleyen Başkan Yücel, “Bu arkadaşlar bu tür faaliyet gösteren işletmecileri de arkalarına alarak bizi hedef gösteriyorlar. Bizim barınağımız Türkiye’deki sayılı hayvan barınakları arasındadır. Burayı kötüleyerek kendilerine ticari kazanç sağlamak istiyorlar. Bu isimlere yakın kişilerin kedi-köpek pansiyonu olduğunu biliyorum, o arkadaşlar bir köpeğe kendi tesislerinde aylığı 350 Euro karşılığında bakıyorlar. Biz burada yabancı tatilcilerin köpeklerine de bakıyoruz üstelik ücretsiz bir şekilde, onlar da buradaki rantı görüp bize çeşitli iftiralarla saldırıyorlar.” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE BAŞKANINA GECE 4’TE TEHDİT MESAJI ATIYORLAR”

“Buradaki müdürümüzün ve yönetiminin değişmesi için gece gündüz bize mesaj atıyorlar” diyen Başkan Yücel, “Sürekli, ‘Sizi tüm Antalya’ya tüm ülkeye ve dünyaya rezil ederiz, bizim ağımız çok geniş’ şeklinde mesaj atıyorlar. Bir Belediye Başkanının telefonuna gece 4’te tehdit mesajı atıyorlar. ‘Size verdiğimiz süre doldu, müdürü değiştirmezseniz harekete geçeceğiz’ şeklinde açık tehditte bulunuyorlar. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk, bu şahısların sosyal medya hesaplarına kapatma kararı geldi, bu sefer de telefon edip mesaj atıp ‘Sizinle işimiz bitmedi’ demeye başladılar” dedi.

“UYUYAN KEDİLERİ ÖLDÜ DİYE VİDEOYA ÇEKİYORLAR”

Sosyal medyada yer alan ve gerçeği yansıtmayan görüntüleri çeken kişinin barınağa çitlerin üzerinden atlayarak izinsiz girdiğini aktaran Başkan Yücel, “Bayram tatilinin başladığı son mesai gününde herkes gittikten sonra barınağımıza çitlerin üzerinden atlamak kaydıyla izinsiz girip buraları geziyorlar, barınaklara giriyorlar, çekim yapıyorlar yerde uyuyan kedilerimizi köpeklerimizi ölü diye videoya çekiyorlar. Videoda ölü diye belirttikleri tüm hayvanlar burada sizler de gördünüz. Bizim buradaki tesisimiz 450 hayvana hizmet verebilecek kapasitede. Şu an da 410 hayvanımız var. Ölü dediği tüm hayvanlar burada. Yavru kedileri çekmiş gözleri kapalı diye ölü demiş. Kediler gözlerini 20-21 gün sonra açıyor. Bunu en iyi hayvanseverlerin bilmesi gerek. Yaşayan kedilere ölü diyerek kamuoyunu yanıltıyorlar” dedi.

BARINAĞIMIZDA HASTA KEDİLERİ TEDAVİ EDİYORUZ

Barınakta sadece hasta ve yaralı kedilerin tedavi için tutulduğunu kaydeden Başkan Yücel, “Barınağımızda sadece trafik kazasında yaralanan, hastalanan ve sokağa bırakılan yavru kedilerin bakımlarını yapıyoruz. Onların tedavisini yaptıktan sonra kedi evlerimize ya da doğal yaşamlarına bırakıyoruz” şeklinde konuştu.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Tehdit içerikli mesajlar, izinsiz ve gerçek olmayan görüntülerle ilgili Savcılığa suç duyurunda bulunulduğunu ve konu hakkında hukuki sürecin devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Yücel, “Türkiye bir hukuk devleti. Bizim, belediyemizin ve yaptığımız hizmetlerin, bunca emeğin rant uğruna karalanması, yok sayılması kabul edilemez. Hukuki mücadelemiz sürecek” dedi.

“BİZ İŞİMİZİ DOĞRU YAPIYORUZ”

“Bunları tamamen art niyetli insanlar yapıyor” diyen Başkan Yücel, “Bayramda buraya gelip veteriner göremediklerini söylüyorlar. Öncelikle burası bayramda kapalıydı, girenler kaçak şekilde telden atlayarak giriyor. Bir ikincisi bayramda veteriner hekimlerimiz kurban kesim yerlerinde görev yapıyorlardı, burada da nöbetçi veteriner hekimlerimiz vardı. Toplumu galeyana getirmeye çalışıyorlar. Tüm ekiplerimiz kurumsal bir şekilde çalışıyorlar. Bizler de hukuki yollara başvuracağız. Kendi menfaatleri için bu iftiraları atanlarla sonuna kadar hukuk çerçevesinde uğraşımızı vereceğiz. Tüm canlıları bugüne kadar korumak için mücadele ettik, etmeye de devam edeceğiz. Biz işimizi doğru yapıyoruz” cümlelerini kullandı.

“BARINAĞIMIZDA KARTAL, ATMACA, CEYLAN DAHİ TEDAVİ EDİLİYOR”

Demirtaş Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin ülkenin en iyi barınaklarından biri olduğunu, sadece kedi köpek değil, kartal ve atmaca gibi yırtıcı hayvanların da burada tedavisinin yapıldığını anlatan Yücel şunları söyledi: “Burada her ay 10-15 arası hayvanımızı sahiplendiriyor, sıcak bir yuvayla buluşturuyoruz. Her ay bu bölgedeki 80-100 arası hayvanımızı kısırlaştırıyoruz. Sadece bir kedi-köpekle değil doğada bulunan hayvanları, kartalından, atmacasına, ceylanlar bile barınağımızda Doğa Koruma ve Milli Parklar ile yaptığımız protokol neticesinde o hayvanları da iyileştirerek doğaya tekrar kazandırmaya çalışıyoruz.”