Engelli web sitesi için tıklayın

Haberler

DAMLATAŞ MAĞARASI 4 BİN ASTIM HASTASINA ŞİFA OLDU

05.01.2015 14:57:00Doktor tavsiyesi üzerine Damlataş Mağarası’nı şifa amaçlı ziyaret eden astım hastası sayısının 2014 yılında 4 bin kişi olduğunu söyleyen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, astım hastalarının 30 kuruş gibi sembolik bir rakam karşılığında mağaradan yararlanabildiklerini söyledi

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Türkiye’de turizme açılan ilk mağara olma özelliği taşıyan Damlataş Mağarası’nın her geçen yıl ziyaretçi sayısının arttığını söyledi.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, turizme sağladığı katkının yanı sıra şifa arayan astım hastalarının da ilgi odağı haline gelen Damlataş Mağarası’nı 2014 yılında 282 bin 67 kişinin ziyaret ettiği mağaradan 806 bin 894 TL gelir elde edildiğini söyledi. Yıl içerisinde 4 bin astım hastasının mağarayı tedavi amaçlı ziyaret ettiğini kaydeden Başkan Yücel,  “15 bin yıl gibi bir süreçte oluşan Damlataş Mağarası, sarkıt ve dikitleriyle ziyaretçilerinin büyük ilgisini çekiyor. İçerisindeki hava sıcaklığı yaz- kış değişmediği için ziyaretçi sayısında da düşüş yaşanmıyor. Mağaranın ziyaretçi sayısı her geçen yıl artıyor. Astım hastaları 30 kuruş gibi sembolik bir rakam karşılığında mağaradan yararlanabiliyorlar. " dedi.

ASTIM HASTALARI 21 GÜN KALIYOR

Nem oranının yüzde 90 seviyelerinde ve karbondioksit oranının yüksek olması dolayısıyla astım ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelen mağarayı geçen yıl 4 bin astım hastası ziyaret etti.

Astım hastaları mağarada günde 4 saat olmak üzere toplam 21 gün kalıyor. Hastalar, içerideki havanın temiz olduğu ve turistik ziyarete kapalı olduğu 06.00 ile 10.00 saatleri arasında mağarada bulunuyor.

ASTIM HASTALARINA İNDİRİM

Alanya Belediyesi tarafından işletilen Damlataş Mağarası kişi başı 4.5 TL'ye ziyaret edilebilirken, öğrenciye yüzde 50 indirim uygulanıyor. Kış sezonunda 40 kişi ve üzerindeki gruplarda kişi başı 1.18 liralık tarife uygulanırken, şehit aileleri, gaziler ve yakınlarıyla engelliler mağarayı ücretsiz ziyaret edebiliyor. Astım hastaları ise mağaraya 30 kuruş karşılığı girebiliyor.