Engelli web sitesi için tıklayın


ULUSLARARASI ALANYA TURİZM VE SANAT FESTİVALİ


Alanya; iklimi, olağanüstü güzellikte doğası, zengin kültürel mirası dışında hoşgörülü ve misafirperver özelliği ile yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yabancı yerleşimcilerin de gözdesidir. Bu çoklu özellikler Alanya’nın ulusal ve uluslar arası boyutta bilinilirliğini önemli bir yere taşımıştır.
Alanya Belediyesi çeşitli çalışmalarla kentin değerlerine sahip çıkarak onların korunmasına, tanıtılmasına katkıda bulunmaktadır. Geniş bir yelpazeyi kapsayan bu çalışmalardan birisi de 14.06.2002 tarih ve 19/B sayılı meclis kararı ile her yıl Mayıs ayının son haftasında gerçekleştirilen Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’dir. Festival, Alanya’nın kültürel değerlerini ve mirasını tanıtmak üzere her yıl farklı konu başlıkları ve kardeş şehirlerin katılımı ile uluslararası düzeyde tertiplenmektedir.
Bugüne kadar yapılan festivallerde kültürümüzde olup unutulmaya yüz tutmuş değerlerin öne çıkarılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda bugüne kadar yapılan festivallerin başlıkları Selçuklu dönemi, kozacılık, dokumacılık, yöresel yemekler, Yörük göçleri, muz gibi konulardan esinlenmiştir.
Bunların yanı sıra festival alanında artık bir gelenek haline gelen ve Alanyalıların katkıları ile oluşturulan siyah beyaz fotoğraf sergilerinde geçmişten günümüze Alanya yansıtılmaktadır.
Kardeş şehir heyetlerinin ve Alanya’daki yabancı yerleşiklerin de aktif olarak katıldığı festival boyunca müzik ve dans gösterilerinin yanı sıra Kızılkule’de ve çevresindeki tarihi mekanlarda farklı konularda sergiler de gerçekleştirilmektedir.

ULUSLARARASI ALANYA CAZ GÜNLERİ


Caz severlerin her yıl heyecanla beklediği Alanya Jazz Günleri Alanya Belediyesi’nin ev sahipliğinde tarihi Kızılkule yanında benzersiz bir manzara eşliğinde 2002 yılından beri gerçekleştirilmeye devam ediyor...
Alanya Belediyesi tarafından desteklenen Alanya caz Günleri, her yıl giderek daha kurumsal hale geliyor. İlerleyen yıllarda çok daha yaygın ve geniş bir festivale dönüşmesi hedeflenen Alanya Caz Günleri, bunu ortaya çıkaracak potansiyele sahiptir.

GELENEKSEL ALANYA GÖKBEL YAYLASI YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ


Yağlı Güreşler, Cazgır’ın manileri, davulcuların ritim azmi ve zurnaların sesi benzersiz bir seyir keyfi ve eğlence sunarken, sahip olduğumuz Anadolu’nun bize armağan ettiği bir kültür mirasıdır. Bu kadim geleneği gelecek nesillere aktarmak, sonsuza kadar yaşatmak Türk olmak ve Türklüğün esasıdır.
Uzun boylu, geniş omuzlu güneşin altında ışıl ışıl yağlı vücutlarıyla kıran kırana geçecek zorlu mücadele öncesi pehlivanların ahenkli bir biçimde peşrev çekmesi yüzlerce yıldır tekrar eden bir filmin unutulmaz sahnesi gibidir.
600 yıldır süre gelen ata yadigarı Geleneksel Türk Sporu Yağlı Güreşleri’ni her yıl aynı heyecan aynı tutkuyla yaşıyor yaşatıyoruz.

ULUSLARARASI ALTIN KEPÇE YEMEK YARIŞMASI


ULUSLARASI TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU


Alanya Belediyesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğinde bu yıl 12. Uluslar arası Alanya Taş Heykel Sempozyumunu düzenliyoruz.
Taş heykel sempozyumumuza Avrupa ve Asya ülkelerinden heykeltıraşlar katılıyor. Bu yıl da ülkemizden ve çeşitli ülkelerden 10 heykeltraş 1 ay boyunca burada çalışacaklar. Bu yıl Türkiye, İngiltere, Rusya, Sırbistan, Polanya ve Çek Cumhuriyeti katılım var.
3 yıl çiçek ve çocuk temalı ürünlere ağırlık verdik. Bu eserleri EXPO 2016’da sergileyeceğiz. Bu yıl ise Alanya tarihi ve Selçuklu dönemi temasıyla çalışmalar yapılacak.
Bu yılki çalışma sonunda şehrimiz toplam 120 sanat eserine sahip olacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET TURU


Alanya Belediyesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen sempozyumun açılışı belediye binasının arkasındaki alanda yapıldı. Açılışa Alanya Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 1963 yılında "Marmara Turu" adıyla start almış, ilk kez 1965 yılında Uluslararası statü kazanmış ve 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı makamı himayesine alınmıştır. 51. yılında 26 Nisan – 3 Mayıs 2015 tarihleri arasında 8 etapta düzenlenecek olan müsabaka Alanya’dan start alarak Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca ilerleyerek görkemli finişe ev sahipliği yapacak olan İstanbul'da sona erecektir.
Dünyanın tek "kıtalararası bisiklet turu", 2015 yılında dünyaca ünlü sporcu ve takımların üst düzey mücadelesine sahne olacaktır. 2008 yılından bu güne 120’nin üzerinde ülkede, ulusal ve uluslararası prestijli kanallar aracılığıyla canlı ve banttan yayınlar ile Dünya genelinde geniş bir erişim ağına ulaşan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Türkiye'nin spor organizasyonu tecrübesi bakımından örnek teşkil eden bir organizasyon olarak öne çıkmaktadır. Türkiye’de bisiklet sporunun gelişmesine ve televizyon yayınları yoluyla Türkiye’nin turizm tanıtımına katkı sağlayan organizasyon köklü geçmişi ile ülkemizin yükselen değeri olmayı sürdürmektedir.

TRIATHLON


Triatlon 1978 yılında Hawai adasında Amerikan deniz subayı John Collins’in insan vücudunun dayanıklılığını sınamak için 3 bin 800 metrelik parkurda yüzme, hemen ardından 180 kilometre bisiklet yarışı ve hemen ardından 42 kilometre 195 metre maraton koşusuyla oluşturduğu triatlon sporu 1983 yılında Avrupa’ya gelmiş ve 1991 yılında da Türkiye’de ilk kez Alanya’da yapılmaya başlanmıştır.
Alanya Triatlon ve Tenis Kulübü, Türkiye Triatlon Federasyonunun kurulmasına öncülük etmiştir. Uluslararası Alanya Triatlonu, erkekler ve bayanlarda Avrupa Şampiyonasının bir ayağı olarak koşulur ve 1.5 kilometre yüzme, 40 kilometre bisiklet, 10 kilometre maraton yarışından oluşur. Alanya Triatlonu, Avrupa Şampiyonasının dışında genç erkekler, 40 yaş üstü erkekler, 50 yaş üstü erkekler kategorilerinde de koşulmaktadır.
İlk kez 1991 yılında 13 ülkeden 120 sporcunun katıldığı Alanya Triatlonu başlamış oldu. yaklaşık 38 ülkeden 2000 sporcunun katılımıyla gerçekleşen ETU Triathlon Avrupa Şampiyonasının ardından Alanya’ya yeni bir heyecan katmaya devam ederken bu yılda ITU Dünya Kupası Ayağı Şampiyonasına ve ETU Triathlon Gençler Avrupa Kupasına ev sahipliği yapacak olmanın gururunu yaşıyoruz.

ULUSLARARASI DAĞ BİSİKLETİ YARIŞLARI


Alanya’da 1997 yılından beri Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışması yapılmaktadır. Son yıllarda, Alanya Kalesindeki parkurda düzenlenen yarışma, sporcular kadar izleyicileride tarih içinde muhteşem bir yolculuğa çıkarmaktaydı.
Ancak, bundan sonra Alanya Kızılalan’da gerçekleştirilecek olan bu yarışma bu sefer sporcularımızı ve seyircilerimizi Kızılalan’ın o eşsiz doğasıyla, muhteşem manzaralarıyla ve tertemiz havasıyla büyüleyeceğe benziyor.
İlçemizde her yıl yapılan yarışma Türkiye Bisiklet Federasyonunun ve Alanya Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışma parkuru 6,5 kilometredir.Yarışma,UCI sayfasında 2005 yılında E1 kategorisinden C1 kategorisine yükselmiştir.

NOEL PAZARI


Bu yıl 6. sını kutlayacağımız Noel Pazarı ilk kez 2010 yılı Aralık ayının ikinci haftasının Pazar gününde kutlanmıştır. O günden beri her yılın Aralık ayının ikinci haftası Pazar günü kutlanmaktadır. Noel her yılın 25 Aralık günü Hıristiyanlar tarafından İsa’nın doğumunun kutlandığı bir bayramdır. Bu nedenle Hıristiyan ülkelerinde Noel Pazarları organize edilmektedir. İlçemizde önemli ölçüde Avrupalı Hıristiyan yaşamaktadır. Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi altı yıl önce ilçemizde yaşayan Hıristiyanların da burada kendileri için kutsal olan bu günü kutlamaları için bir Noel Pazarı kutlanmasını sağlamıştır. Bir gün süren bu Pazar’a ilçemizde faaliyet gösteren Yabancı Dernekler ve yerli halk stand kurarak katılmaktadırlar. Bu organizasyondan elde edilen gelir ise bu güne kadar engelliler yararına kullanılmıştır.