Whatsapp
Engelli web sitesi için tıklayın


ULUSLARARASI ALANYA TURİZM VE SANAT FESTİVALİ


Alanya; iklimi, olağanüstü güzellikte doğası, zengin kültürel mirası dışında hoşgörülü ve misafirperver özelliği ile yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yabancı yerleşimcilerin de gözdesidir. Bu çoklu özellikler Alanya’nın ulusal ve uluslar arası boyutta bilinilirliğini önemli bir yere taşımıştır.
Alanya Belediyesi çeşitli çalışmalarla kentin değerlerine sahip çıkarak onların korunmasına, tanıtılmasına katkıda bulunmaktadır. Geniş bir yelpazeyi kapsayan bu çalışmalardan birisi de 14.06.2002 tarih ve 19/B sayılı meclis kararı ile her yıl Mayıs ayının son haftasında gerçekleştirilen Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’dir. Festival, Alanya’nın kültürel değerlerini ve mirasını tanıtmak üzere her yıl farklı konu başlıkları ve kardeş şehirlerin katılımı ile uluslararası düzeyde tertiplenmektedir.
Bugüne kadar yapılan festivallerde kültürümüzde olup unutulmaya yüz tutmuş değerlerin öne çıkarılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda bugüne kadar yapılan festivallerin başlıkları Selçuklu dönemi, kozacılık, dokumacılık, yöresel yemekler, Yörük göçleri, muz gibi konulardan esinlenmiştir.
Bunların yanı sıra festival alanında artık bir gelenek haline gelen ve Alanyalıların katkıları ile oluşturulan siyah beyaz fotoğraf sergilerinde geçmişten günümüze Alanya yansıtılmaktadır.
Kardeş şehir heyetlerinin ve Alanya’daki yabancı yerleşiklerin de aktif olarak katıldığı festival boyunca müzik ve dans gösterilerinin yanı sıra Kızılkule’de ve çevresindeki tarihi mekanlarda farklı konularda sergiler de gerçekleştirilmektedir.

ULUSLARARASI ALANYA CAZ GÜNLERİ


Caz severlerin her yıl heyecanla beklediği Alanya Caz Günleri, Alanya Belediyesi’nin ev sahipliğinde tarihi Kızılkule yanında benzersiz bir manzara eşliğinde 2002 yılından beri gerçekleştirilmeye devam etmektedir.
Alanya Belediyesi tarafından desteklenen  ve bu yıl 17.sini düzenlediğimiz Alanya Caz Günleri artık bir marka haline gelmiştir.

GÖKBEL YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ


16. Geleneksel Gökbel Yaylası Yağlı Pehlivan Güreşleri binlerce vatandaşın katılımıyla Selami Şahin ve Yudum konserleriyle başlamıştır. Birbirinden ünlü 45 başpehlivan ile birlikte yaklaşık 800 güreşçi Gökbel er meydanında kol bağlamıştır.


ULUSLARARASI ALTIN KEPÇE YEMEK YARIŞMASI


ULUSLARARASI DAĞ BİSİKLETİ YARIŞLARI


Alanya’da 1997 yılından beri Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışması yapılmaktadır. Son yıllarda, Alanya Kalesindeki parkurda düzenlenen yarışma, sporcular kadar izleyicileride tarih içinde muhteşem bir yolculuğa çıkarmaktaydı.
Ancak, bundan sonra Alanya Kızılalan’da gerçekleştirilecek olan bu yarışma bu sefer sporcularımızı ve seyircilerimizi Kızılalan’ın o eşsiz doğasıyla, muhteşem manzaralarıyla ve tertemiz havasıyla büyüleyeceğe benziyor.
İlçemizde her yıl yapılan yarışma Türkiye Bisiklet Federasyonunun ve Alanya Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışma parkuru 6,5 kilometredir.Yarışma,UCI sayfasında 2005 yılında E1 kategorisinden C1 kategorisine yükselmiştir.

ENGELSİZ KENT ALANYA FESTİVALİ


10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında 2022 yılında Alanya Belediyesi’nin Engelsiz Mehteran Takımı, Engelsiz Halk Oyunları Ekibi; Alanya’daki özel eğitim okullarında eğitim gören öğrencilerin dans, müzik ve paten gösterileri festivalde yer almıştır. İlki gerçekleştirilen ve geleneksel olarak yapılacak olan “Engelsiz Kent Alanya Festivali” özel çocuklarımıza ve engelli vatandaşlarımıza her zaman destek vermeye ve onların yanında olmaya devam edecektir. 


ULUSLARARASI YENİ YIL PAZARI


Alanya Belediyesi ve Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi tarafından her yıl düzenlenen ve bu yıl 12. kez kapıların açan Alanya Uluslararası Yeni Yıl Pazarı, Alanya Belediye Binası arkasında gerçekleştirildi.  İki gün süren etkinliklerde çok sayıda hediyelik eşya ve yemek standı kuruldu. Çok sayıda ülke vatandaşı; kendi kültür, gelenek ve göreneklerini stantlarda sergileme ve diğer milletlerin vatandaşları ile paylaşma imkanı yakaladılar. Pazar alanı iki gün boyunca ziyaretçilerle adeta dolup taşarken, etkinlikler ve fotoğraf alanları vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. 


RAMAZAN MEYDANI


Belediye yanındaki Ramazan Meydanı’nda hem çocuklar hem de aileler için her akşam birbirinden ilginç programlar yer almıştır. Her gün ailecek izlenebilecek 7’den 70 herkese hitap eden Karagöz Hacivat Gölge Oyunları, Meddah Anlatıları, Kukla Performansları, Masallar, Orta Oyunları, Müzik ve Şiir Dinletileri; sihirbazların, tahta bacakların olduğu farklı dallarda sahne gösterileri ile renklendirilmiş olan Alanya Belediyesi Ramazan Şenliği etkinliklerinde misafirler, Pamuk Şekeri, Osmanlı Macunu, Ramazan Şerbeti, Lokum, Türk Kahvesi, Lokma Tatlısı gibi geleneksel tatlar ile karşılanmıştır.
Alanya Belediyesi Ramazan Meydanı, misafirlerine kapılarını Mehter Takımı ile açarken ardından "Karagöz Ağaç Bekçisi" adlı gölge oyunu sergilenmiştir. Jonglör ve ateş gösterileriyle izleyenlere eğlenceli ve heyecanlı bir akşam yaşatılırken gece Cüneyt Güzel’in sahne performansıyla zirve yapmıştır. Sevilen parçaları izleyiciler için seslendiren Güzel, sahne performansıyla izleyenlerden büyük beğeni almıştır.

Ayrıca şenlik alanında kurulan stantlarda seramik, çini işleri, kaligrafi sanatı, el oyması kabak işleri gibi geleneksel el sanatlarını icra eden sanatçılar sanatseverler ile buluşmuştur.


ÇEVRE FESTİVALİ


5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında her yıl düzenlenen Alanya Belediyesi Çevre Festivali’nin 11.si bu yıl 7 Haziran 2022 Salı günü Alanya İskele Şelale Önünde gerçekleştirilmiştir. Alanya’da eğitim ve öğretim gören pek çok öğrencinin de katıldığı etkinlikler “Ben Çöp Değilim” isimli tiyatro oyunu ile başlamıştır. Festivale katılan vatandaşlar, daha sonra sevilen Sanatçı Zeliha Sunal’ı dinleme fırsatı bulmuşlardır. En sevilen çevre şarkılarını Alanya için seslendiren Zeliha Sunal konserinin ardından öğrencilerin gösterileri sergilenmiştir.


TRIATHLON


Triatlon 1978 yılında Hawai adasında Amerikan deniz subayı John Collins’in insan vücudunun dayanıklılığını sınamak için 3 bin 800 metrelik parkurda yüzme, hemen ardından 180 kilometre bisiklet yarışı ve hemen ardından 42 kilometre 195 metre maraton koşusuyla oluşturduğu triatlon sporu 1983 yılında Avrupa’ya gelmiş ve 1991 yılında da Türkiye’de ilk kez Alanya’da yapılmaya başlanmıştır.

Alanya Triatlon ve Tenis Kulübü, Türkiye Triatlon Federasyonunun kurulmasına öncülük etmiştir. Uluslararası Alanya Triatlonu, erkekler ve bayanlarda Avrupa Şampiyonasının bir ayağı olarak koşulur ve 1.5 kilometre yüzme, 40 kilometre bisiklet, 10 kilometre maraton yarışından oluşur. Alanya Triatlonu, Avrupa Şampiyonasının dışında genç erkekler, 40 yaş üstü erkekler, 50 yaş üstü erkekler kategorilerinde de koşulmaktadır.

İlk kez 1991 yılında 13 ülkeden 120 sporcunun katıldığı Alanya Triatlonu başlamış oldu. yaklaşık 38 ülkeden 2000 sporcunun katılımıyla gerçekleşen ETU Triathlon Avrupa Şampiyonasının ardından Alanya’ya yeni bir heyecan katmaya devam ederken bu yılda ITU Dünya Kupası Ayağı Şampiyonasına ve ETU Triathlon Gençler Avrupa Kupasına ev sahipliği yapacak olmanın gururunu yaşıyoruz.


ULUSLARARASI TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU


Alanya Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Uluslararası Alanya Taş Heykel Sempozyumu”nun 17.’si 2022 yılında gerçekleşmiştir. Bu sempozyuma 6 farklı ülkeden 10 heykeltıraş katılmıştır.

Ülkemizden Aslışah Erdem, Çağdaş Erçelik, Ecem Yerman, Murat Özver, Yıldız Güner; Belçika’dan Sylvain Patte, Çekya’dan Robert Bucek, Hollanda’dan Jerome Symons, Polonya’dan Anna Teresa Rasinska, Ukrayna’dan Michael Levchenko katılmıştır.