Whatsapp
Engelli web sitesi için tıklayın

ALANYA BELEDİYESİ KENT ARŞİVİ

ALANYA BELEDİYESİ KENT ARŞİVİ

Geleneksel Alanya Evi’nin güzel örneklerinden biri olan ve Alanya Belediyesi tarafından istimlak edilerek restore edilen Kızıl Kule’nin kuzeyinde, İskele Caddesi üzerinde bulunan bu tescilli yapı, yanındaki evle birlikte (bugünkü Liman Başkanlığı) 1860 yıllarında Mülazım Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır. 1800’lü yıllarda Alanya Kalesi’nin surlarla çevrili alanı dışında gelişmeye başlayan Alanya kentini temsil eden geleneksel Alanya evlerine ait bir örnektir.

İki katlı sofalı plan tipine sahip olan tescilli yapının, alt kat duvarları ahşap hatıllı moloz taş duvar, üst kat duvarları ise ahşap bağdadi sistemde olup iç duvarlar samanlı kıtıklı sıva ile sıvanmıştır. Geleneksel Alanya evlerine özgü ahşap pencere, kapı ve tavan detayları yapının zemin ve üst katında izlenebilmektedir.

Orijinalinde geleneksel Alanya evlerinin özelliği olan depolama hayvan barındırma ve servis mekânlarından oluşan bir de zemin kat, mevcuttur.
Alanya Belediyesi ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) iş birliğinde, ilçemizin kent tarihine ışık tutmak ve akademisyenler ile araştırmacıların faydalanması adına; binanın üst katı “Alanya Kent Arşivi” merkezi olarak düzenlenmiştir. Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivi’nden alınan ve 106 bin görüntüden oluşan belgeler ile defterler kataloğunun dijital ortamda bir araya getirilmesiyle oluşturulan kent arşivi, halkımıza, kurumlara, akademisyenlere ve araştırmacılara hizmet sunmaya devam ediyor.