Whatsapp
Engelli web sitesi için tıklayın

TRAKAI - LİTVANYA

TRAKAI - LİTVANYA

Trakai Litvanya’nın Güneybatısında başkent Vilnius’a 28 km uzaklıkta 38 Bin nüfuslu tarihi ve turistik bir şehirdir. 
Bölgede ise küçük büyük 200 göl bulunmaktadır. 
Trakai kalesi Litvanya’nın en bilinen kalesidir.
Kalede yaz aylarında Festival ve benzeri etkinlikler yapılmaktadır. 1962 yılından beri de kale içinde bir müze bulunmaktadır. 
Trakai'nin en belirleyici özelliklerinden biri de şehrin farklı milliyetlerden insanlar tarafından kurulması ve korunmasıdır. Burada Karaim, Tatar, Litvanya, Rus ve Polonya toplumları bir arada yaşarlar.

Trakai Belediyesinin yardımlarıyla da pek çok Litvanyalı gazeteci, ve TV programcıları da Alanya’ya getirilerek medya gücüyle tanıtım çalışmalarına devam edilmiştir.

Kardeş Şehir Trakai’nin “Avrupa Birliği Projesi Kapsamında “Gençliğin Gülümseyen yarınları “ adlı projesine Alanya Belediyesi tarafından iştirakçi olarak katılındı. 


İKİLİ İLİŞKİLER
Festivallerde iki şehrin birbirini ziyaretleri düzenli olarak gerçekleşmektedir
AB Fonlarından faydalanmak üzere gerçekleştirilen projelerde ortak çalışma, ekiplerin ve heyetlerin proje uygulamaları için her iki şehre de yaptıkları ziyaretler. 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında kardeş ülke çocuklarının şehrimizi ziyaret ederek, festival coşkusunu Alanya çocukları ile birlikte yaşamaları, kendileri için hazırlanan programı uygulamaları ve bu sayede iki ülke çocukları arasındaki iletişimin güçlenmesinin ve kültürel değişimin sağlanmasına çalışılmaktadır.
Her yıl Trakai’de yapılan Ortaçağ festivalinde Alanya standı açılarak tanıtım yapılmıştır. 
Her yıl Litvanya’nın Başkenti Vilnius’da organize edilen Vivatur Turizm fuarına Trakai ile birlikte katılarak Alanya ve Türkiye tanıtımına katkı sağlanmaktadır.